Zapraszamy na wczasy !Augustyna donosi RUFA dla O(d)PORNYCH - nowy film DVD

OW AUGUSTYNA - Jastarnia | Willa AUGUSTYNA - Jastarnia | OW ŻEGLARZ - Jastrzębia Góra
Rezerwacja | Cennik | Dojazd | O Półwyspie | O nas | Sznurki | Teneryfa | Księga Gości
Widok na morze | Pogoda | FAQ | DVD | FotoGaleria | Donosy | Pomoc | Kontakt

***** Donosy prosto z plaży w Jastarni *****

Donosy pochodzą z plaży przed OW Augustyna w Jastarni.
Wiadomości z poprzednich lat znajdziecie w archiwum.
Donosy sponsoruje Apartament La Perla w El Medano.
Znajdź nas na:

Facebook:
Facebook - Augustyna.pl

Youtube:
Youtube - Kanał Augustyna.pl


Vimeo:
VIMEO - Kanał Augustyna.pl i SurfMedano.com


Instargram:
Instagram - Kanał Augustyna.pl i SurfMedano.com

Donos z dnia 15-03-2019, a dokładniej z godziny 09:24
Uprzejmie informujemy, że mamy kilka problemów technicznych z kamerką i prognozami, ale prace techniczne trwają i powinny niedługo dać efekty...
Tymczasem proponujemy kolejny filmik o wodzie, wietrze i słoneczku:

Donos z dnia 08-03-2019, a dokładniej z godziny 13:46
Za oknem szaro, buro i bardzo wietrznie, czyli nie najlepiej. W takim wypadku proponujemy troszeczkę słoneczka i błękitu nieba...

Donos z dnia 08-03-2019, a dokładniej z godziny 09:23
Wszystkim Paniom w dniu ich Święta zamiast tradycyjnych rajstop i goździka wraz z nieśmiałymi całusami zasyłamy bukiet przedwiosennych kwiatków.

Donos z dnia 07-03-2019, a dokładniej z godziny 09:14
Wczasy nad morzem czyli przedwiosenne słońce i plaża widziane z okna OW AUGUSTYNA w Jastarni na Półwyspie HelskimWczasy nad morzem czyli przedwiosenne słońce i plaża widziane z okna OW AUGUSTYNA w Jastarni na Półwyspie Helskim
Wczasy nad morzem czyli przedwiosenne słońce i plaża widziane z okna OW AUGUSTYNA w Jastarni na Półwyspie HelskimWczasy nad morzem czyli przedwiosenne słońce i plaża widziane z okna OW AUGUSTYNA w Jastarni na Półwyspie Helskim
Nadal więcej chmur niż słońca, nadal bardzo wietrznie i dodatnio, ale temperatury jednocyfrowe. No i właśnie chyba ta 'dodatność' oraz chwile ze słońcem sprawiają, że w zaciszu domowych ogródków z ziemi wyłażą różne zielone takie, a nawet czerwone i w dodatku w kropeczki. Znak to niezawodny, że wiosna idzie, ale powolutku, bo zanim wiosna, to czeka nas naprawdę wietrzny weekend.

Donos z dnia 05-03-2019, a dokładniej z godziny 08:09
Wczasy nad morzem czyli zimowe słońce i plaża widziane z okna OW AUGUSTYNA w Jastarni na Półwyspie HelskimWczasy nad morzem czyli zimowe słońce i plaża widziane z okna OW AUGUSTYNA w Jastarni na Półwyspie Helskim
Wczasy nad morzem czyli zimowe słońce i plaża widziane z okna OW AUGUSTYNA w Jastarni na Półwyspie HelskimWczasy nad morzem czyli zimowe słońce i plaża widziane z okna OW AUGUSTYNA w Jastarni na Półwyspie Helskim
Wiało, wieje i wiać będzie. Pada również. Sztorm trwa w najlepsze i choć dzisiaj po południu powinien się skończyć, to silny wiatr wróci jeszcze pojutrze i zostanie z nami na parę dni. Dl równowagi kilka spokojniejszych obrazków po lewej...;-)

Donos z dnia 03-03-2019, a dokładniej z godziny 08:59
Wczasy nad morzem czyli marzec, słońce, plaża i wiatr widziane z pokoju z widokiem na morze w OW AUGUSTYNA Jastarnia Półwysep HelWczasy nad morzem czyli marzec, słońce, plaża i wiatr widziane z pokoju z widokiem na morze w OW AUGUSTYNA Jastarnia Półwysep Hel
Wczasy nad morzem czyli marzec, słońce, plaża i wiatr widziane z pokoju z widokiem na morze w OW AUGUSTYNA Jastarnia Półwysep HelWczasy nad morzem czyli marzec, słońce, plaża i wiatr widziane z pokoju z widokiem na morze w OW AUGUSTYNA Jastarnia Półwysep Hel
Może upału nie ma, bo maksymalnie jest do +10C, ale słońce świeci na błękitnym niebie, wiatr nie wieje, deszcz nie pada, jest sucho, a w powietrzu czuć wiosnę. I tak będzie przez najbliższe dni. Czasem może troszkę pogoda się zepsuć, ale generalnie było, jest i będzie pogodnie.

Donos z dnia 01-03-2019, a dokładniej z godziny 08:06
Pogoda zmienną jest, ale dużo wskazuje na to, że najbliższe dni pozwolą iść na spacer i zrzucić troszkę kalorii i wzmocnić kondycję, bo przecież trwa karnawał, który mamy od Trzech Króli aż do Środy Popielcowej, którą poprzedza Bardzo Tłusty Czwartek i Bardzo Zakrapiany Śledziku zwanym Ostatkami. Środa Popielcowa oznacza koniec karnawału ("carne" - mięso + "vale" - żegnaj) i rozpoczyna Wielki Post (koniec jedzenia mięsa aż do Wielkanocy). Ale kiedy właściwie ta Środa jest? Bo Trzech Króli zawsze 6 stycznia, ale Środa Popielcowa bardzo różnie. Przypatrzmy się więc temu problemowi kalendarzowemu.

Kluczową rolę pełni tu Wielkanoc, która zawsze przypada w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej [kalendarzowej] pełni Księżyca - tak ustalił Sobór Nicejski w 325 roku.W 2019 roku wiosna astronomiczna rozpoczyna się 20 marca punktualnie o godzinie 22:58. Słońce znajdzie się wtedy w tzw. Punkcie Barana, który zresztą jest teraz w wyniku precesji w gwiazdozbiorze Ryb. Tego dnia Słońce wzejdzie dokładnie na wschodzie (azymut 90), a zajdzie dokładnie na zachodzie (azymut 270). Ten dzień nazywamy równonocą wiosenną, gdyż teoretycznie wtedy długość dnia i nocy powinny być równe.

Teoria teorią, a tak naprawdę w tym roku w Jastarni równonoc (dzień równy nocy) wiosenna wypadnie 18 marca, kiedy Słońce wzejdzie nam o godzinie 05:54, a zajdzie dokładnie 12 godzin później o 17:54. W dniu 20 marca dzień będzie już o 11 minut dłuższy od nocy (wschód Słońca 05:49, zachód 17:58). Na ten fakt jest oczywiście również odpowiednie teoretyczne wytłumaczenie, ale my już jednak nie będziemy Państwa nim zanudzać, bo musimy wrócić do mechanizmu ustalenia daty Wielkanocy.

Jednak do ustalenia kiedy będzie Wielkanoc używamy wiosny kalendarzowej, która zawsze rozpoczyna się 21 marca. Teraz musimy poszukać pierwszej wiosennej pełni.Ta zaś będzie dokładnie w piątek 19 kwietnia, czyli pierwsza niedziela po pierwszej wiosennej pełni Księżyca to w roku 2019 dzień 21 kwietnia.

Ufff... Teraz znając datę Świąt Wielkiej Nocy wystarczy odjąć 40 dni Wielkiego Postu (niedziele w tym rachunku pomijamy, bo w niedziele nie pościmy) i w ten sposób okazuje się, że początek Wielkiego Postu, czyli Środa Popielcowa wypada w tym roku w dniu 6 marca. Przy okazji łatwo się domyślić, że Tłusty Czwartek był 28 lutego, a Ostatki (Śledzik) wypadły 5 marca.

Jeśli komuś wydaje się to skomplikowane, to informujemy, że takich ruchomych świąt zależnych od Księżyca i Słońca jest na świecie wiele i czasem mechanizm ich obliczania jest o wiele bardziej skomplikowany niż ten powyżej.Na przykład muzułmański Ramadan to po prostu nazwa dziewiątego miesiąca według kalendarza księżycowego. Zacznijmy od tego, że muzułmański kalendarz księżycowy składa się z 12 miesięcy, a rok ma 354 dni i 8 godzin. Aby coś zrobić z tymi 8 godzinami Arabowie wprowadzili cykl 30-letni (19 lat normalnych po 354 dni i 11 lat przestępnych po 355 dni). Rokiem pierwszym dla tego kalendarza jest rok 622 naszego kalendarza. I teraz...Och..., to chyba będzie jednak zbyt skomplikowane...;-)

Wracając jeszcze do mechanizmu ustalania daty WielkiejNocy, warto zauważyć, że cała ta skomplikowana zasada jest w istocie przełożeniem na Kalendarz Juliański daty 14 Nisan z religijnego kalendarza hebrajskiego, który jest kalendarzem lunarno-solarnym, a data 14 Nisan wyznacza w kalendarzu hebrajskim początek święta Paschy.Na koniec informujemy, że w wyniku prostego rachunku można obliczyć, że Wielkanoc może wypaść najwcześniej 22 marca, zaś najpóźniej 25 kwietnia, czyli w tym roku jest niemal najpóźniej jak się da. I to by było chyba z grubsza na tyle w tej kwestii.

=======================================================

Donosy z poprzednich miesięcy znajdziecie Państwo w naszym Archiwum.

Jeśli jakakolwiek fotografia z "Donosów" jest z Twoim udziałem, a z jakichkolwiek powodów jest Ci to nie rękę, napisz na adres info@augustyna.pl. Zdjęcie zostanie natychmiast usunięte z sieci i innych nośników. Tutaj natomiast znajdziecie pozostałe zasady wykorzystania naszych zdjęć.


Początek strony

Strona główna