Zapraszamy na wczasy !Augustyna donosi

OW AUGUSTYNA - Jastarnia | Willa AUGUSTYNA - Jastarnia | OW ŻEGLARZ - Jastrzębia Góra
Rezerwacja | Cennik | Dojazd | O Półwyspie | O nas | Sznurki | Teneryfa | Księga Gości
Widok na morze | Pogoda | FAQ | DVD | FotoGaleria | Donosy | Pomoc | Kontakt

***** Donosy prosto z plaży w Jastarni *****

Donosy pochodzą z plaży przed OW Augustyna w Jastarni.
Wiadomości z poprzednich lat znajdziecie w archiwum.
Donosy sponsoruje Apartament La Perla w El Medano.
Znajdź nas na:

Facebook:
Facebook - Augustyna.pl

Youtube:
Youtube - Kanał Augustyna.pl


Vimeo:
VIMEO - Kanał Augustyna.pl i SurfMedano.com


Instargram:
Instagram - Kanał Augustyna.pl i SurfMedano.com

Donos z dnia 31-08-2002, a dokładniej z godziny 19:31
Sierpień mówi, że wróci za 11 miesięcy i pozostawia nam po sobie takie oto wieczorne wspomnienie.

Donos z dnia 31-08-2002, a dokładniej z godziny 09:44
Ostatni dzień sirpnia zaczął się gorąco, bezchmurnie, słonecznie i prawie bezwietrznie.
I tak się pewnie skończy ;-)

Donos z dnia 30-08-2002, a dokładniej z godziny 19:15
W przedostatni swój dzień sierpień mówi nam dobranoc w ten sposób.

Donos z dnia 30-08-2002, a dokładniej z godziny 12:47
Gorąco, duszno, bezwietrznie, słonecznie...

Donos z dnia 30-08-2002, a dokładniej z godziny 07:42
Choć na północ i północny zachód od Polski rozciagają się niże i ich fronty, to nasz kraj nadal pozostaje w tej samej, bardzo cieplej masie powietrza związanej z wyżem rosyjskim.
Ostatni weekend tych wakacji na Półwyspie zapowiada się słonecznie i cieplo. Będzie dużo słońca, troszkę chmur i nadal powyzej +22C, a wiatr chyba w końcu osiągnie upragnioną przez windsurferow siłę 4B.
Wakacje powoli już za nami, a przed nami Złota Polska Jesień, której początek już od poniedziałku - będzie dość słonecznie, ciepło, trochę wietrznie i... baaardzo spokojnie - w końcu wrzesień to miesiąc koneserów naszego wąskiego paska piaku ;-)

Donos z dnia 29-08-2002, a dokładniej z godziny 19:14
Kolejny bezwietrzny wieczór zaowocował kolejnym "podwójnym" zachodem słońca z równie "podwójną" lecącą mewą.

Donos z dnia 29-08-2002, a dokładniej z godziny 10:59
Choć słońce jest już za "wrześnową" mgiełką cirrostratusów, to nadal mozna powiedzieć, że jest bardzo ciepło, słonecznie i w dodatku całkowicie bezwietrznie.

Donos z dnia 28-08-2002, a dokładniej z godziny 20:09
Słoneczna i gorąca środa upłynęła nam jak zwykle na leżeniu na dowolnym boku na dowolnie wybranym wycinku gorącego piasku.
Z naszego jastarnickiego lotniska odleciały już na południe duże samoloty, a ich miejsce zajęły mniejsze samoloty z niezwykle przystojnymi pilotami, którzy na zwych niezwykłych i własnoręcznie wykonanych maszynach dokonują prawdziwych cudów.
Cały dzień nie wiało, windsurferzy chodzili smutni.
Ale brak wiatru sprawił, że mamy dziś małą zagadkę związaną z dzisiejszym zachodem słońca - które ze słońc jest "prawdziwe", a które odbite w gładkiej jak lustro powierzchni zatoki ?
Być może ta mała mewa stojąca w wodzie pomoże w rozwikłaniu tej zagadki...;-)

Donos z dnia 28-08-2002, a dokładniej z godziny 10:57
Dzięki niezwykłej wprost uprzejmości Pana Wojtka Nowaka możemy zaprosić Państwa do ogladania wspaniałych zdjęć z Jastarni i okolic w naszej Foto Galerii.
Zapraszamy - naprawdę warto !

A dziś w Jastarni, tak jak na zdjęciach Pana Wojtka, nadal słonecznie i gorąco.

Donos z dnia 27-08-2002, a dokładniej z godziny 19:14
Fioletowo-czerwony lekko zamglony cirrostratusem zachód słońca.

Donos z dnia 27-08-2002, a dokładniej z godziny 11:14
Gorąco, prawie bezchmurnie, delikatny wiaterek SE 2-3 B, słonecznie...

Donos z dnia 27-08-2002, a dokładniej z godziny 07:30
Kolejny pogodny poranek nad Półwyspem przyniósł nam ładne chmurki, słońce, błękit nieba, ciepło i brak wiatru. Reszta dnia upłynie na tradycyjnej typowo plażowej aurze - będzie słonecznie, gorąci i prawie bezwietrznie.

Donos z dnia 26-08-2002, a dokładniej z godziny 11:24
Gorąco, duszno, bezchmurnie, bezwietrznie, słonecznie...

Donos z dnia 26-08-2002, a dokładniej z godziny 08:24
Wiele wskazuje na to, że conajmniej do końca sierpnia dociągniemy ze znanym już od tygodni plażowym typem pogody. Będzie słonecznie i gorąco, choć może zdarzyć się również burza lub przelotny deszcz, a chmurek będzie powolutku przybywać. Nadal jednak będzie dużo słońca i omal bezwietrznie, co wydaje się być idealne do wylegiwania się na ciągle gorącym i już nie tak zatłoczonym naszym wąskim pasku piasku, którym jest Półwysep Helski.
Dziś z pewnością również nie zawiedziemy się na pogodzie - będzie tak jak od tygodni jest, czyli słonecznie, gorąco i prawie bezwietrznie.

Donos z dnia 25-08-2002, a dokładniej z godziny 19:30
Jak zwykle na dobranoc i dla potomności zarejstrowaliśmy dzisiejszy zachód słońca.

Donos z dnia 25-08-2002, a dokładniej z godziny 13:00
Gorąco, bezchmurnie, prawie bezwietrznie, słonecznie...

Donos z dnia 25-08-2002, a dokładniej z godziny 07:12
I znów nad Półwyspem Helskim wstaje nowy, ale niczym nie różniący się od poprzednich oraz następnych tak samo gorących i słonecznych dni.
Korzystając z tak pięknych okoliczności przyrody, chcielibyśmy przypomnieć, że na Półwyspie oprócz ludzi żyje też troszkę zwierzyny, która korzysta z walorów tego jeszcze nie do końca "zepsutego" cywilizacją spalin i foliowych worków miejsca. Nocą, gdy turyści już nie są tak głośni, możemy tu spotkać na przykład całkiem niegroźne dziki czy też jeże oraz sarny, zające, lisy i jeszcze wiele innych. I wcale nie trzeba ich się bać - to one boją się nas.

Donos z dnia 24-08-2002, a dokładniej z godziny 19:34
Tradycyjnie na dobranoc i dla potomności zarejstrowaliśmy dzisiejszy zachód słońca nad naszą zatoczką.

Donos z dnia 24-08-2002, a dokładniej z godziny 08:36
Może to kogoś dziwi, może nie, ale dziś jest gorąco, bezchmurnie, bezwietrznie i słonecznie. I jak by tego było mało tak będzie też jutro, pojutrze, popojutrze.....

Donos z dnia 23-08-2002, a dokładniej z godziny 19:23
W promieniach zachodzącego słońca windsurferzy czekają na wiatr.
Może się doczekają, choć złośliwi twierdzą, że dopiero we wrześniu...;-)
Jutro pogoda nadal bez zmian - słonecznie i gorąco.

Donos z dnia 23-08-2002, a dokładniej z godziny 14:37
Słońce świeci, jest gorąco, ale wiatru troszkę brak. Jednak i taki słaby wiatr wystarcza, aby pływać na desce w ten sposób lub zamiast deski wziąć pontonik oraz Babcię i pływać tak. Jednak najlepiej wykorzystać własną wyobraźnię, plastikowe butelki, trochę desek, trochę kijków i foliową torbę na śmieci, aby popływać TAK !
Przy okazji wiatr trochę się wzmaga i byc może to co teraz leży niedługo popłynie...;-)

Donos z dnia 23-08-2002, a dokładniej z godziny 09:33
Gorąco, bezchmurnie, bezwietrznie, słonecznie...

Donos z dnia 23-08-2002, a dokładniej z godziny 07:42
Tak jak tydzień temu, tak i w ten weekend słońce i bezchmurne niebo nad Polską zapewnia duży, suchy, słoneczny i gorący wyż skandynawski, który wcale nie zamierza zrezygnować w najbliższym czasie z pełnionej funkcji i przynajmniej przez najbliższe 5-6 dni nadal będzie ochraniał północno-wschodnią Polskę przed napastliwymi niżami płynącymi z zachodu. Niestety południowo-zachodnie krańce naszego pięknego kraju już nie mogą liczyć na tak długą ochronę.
W ten sposób kolejny słoneczny i gorący weekend na Polwyspie i tak jak tydzień temu, tak i teraz prognoza jest prosta: będzie słonecznie, bezchmurnie i gorąco, a wschodni wiatr będzie się wzmagał w ciągu dnia od 1B rano do 3-4B wieczorem. W ten sposób pogoda powinna zadowolić i plażowiczow, i windsurferow, choć tych ostatnich znacznie mniej ;-)
Taki typ pogody utrzyma się przez wspomniane już na wstępie 5-6 dni. Ewentualna zmiana cyrkulacji na zachodnią nastapi najprawdopodobniej nie wcześniej niż na przełomie sierpnia i września.

Donos z dnia 23-08-2002, a dokładniej z godziny 07:06
I znów nad Półwyspem Helskim wstaje nowy, ale niczym nie różniący się od poprzednich tak samo gorących i słonecznych dni (zdjęcie przedstawia nasadę naszej mierzei, widzianej z okolic stacji CPN przed Władysławowem - nie ma to jak tporanne tankowanie ;-)

Donos z dnia 22-08-2002, a dokładniej z godziny 19:34
Dziś na dobranoc polecamy zachód słońca z samolotem.
Jutro pogoda bez zmian i przez najbliższe dni również. Istnieje pewne niezerowe prawdopodobieństwo, że taka słoneczna i gorąca pogoda utrzyma się do początku września.

Donos z dnia 22-08-2002, a dokładniej z godziny 10:03
Gorąco, bezchmurnie, bezwietrznie, słonecznie...

Donos z dnia 22-08-2002, a dokładniej z godziny 06:56
Nad Półwyspem wstaje kolejny słoneczny i gorący dzień, choć na razie jest jeszcze trochę zamglony. Później jak zwykle będzie bezchmurnie i prawie bezwietrznie.

Donos z dnia 21-08-2002, a dokładniej z godziny 19:02
I znów tradycyjnie na wieczór przychodzi trochę siniejszy wiatr, i znów na twarze właścicieli co więszych żagli i desek wstępuje uśmiech. Ten wieczorny 2-godzinny wiaterek to po prostu północno wschodni wiatr 2B (wiał cały dzień) wzmocniony na wieczór bryzą morską do 3-4 B. Bryza powstaje w ten sposób, że w ciągu dnia ląd nagrzewa się bardziej niż morze i powietrze nad gorącym lądem unosi się, a nad chłodną wodą opada. Nad morzem tworzy się nadciśnienie, nad lądem podciśnienie i aby te ciśnienia wyrównały się powstaje bryza wiejąca od morza do lądu. Gdy zwykły wiatr gradientowy ma ten sam kierunek co bryza (tak jak teraz), ich prędkości dodają się i mamy wieczorem przez 2-3 godziny od paru dni warunki ślizgowe.
Wiejące od kilkunastu, jeśli nie od kilkudziesięciu dni wiatry z ćwiartki wschodniej, spowodowały obniżenie się o kilkanaście centymetrów lustra wody na południowej stronie Półwyspu Helskiego. Martwi to windsurferów (ryzyko zahaczenia statecznikiem o dno rośnie), ale cieszy... władze Rzeczypospolitej Polskiej, a przynajmniej powinno ;-)
Otóż na Zatoce Puckiej tu i ówdzie wyłaniają się z wody małe wysepki zwiększając obszar naszego kraju, a zatem i jego potęgę, przynajmniej terytorialną ;-)
Na przykład na przeciwko Jastarni w odległości około 1 kilometra pojawiło się dziś nowe 15 m2 Polski. Po krótkim, ale brawurowym desancie i przepędzeniu bezprawnie tam przesiadujących mew, zdobyliśmy ten ląd i po sprawdzeniu, że jest w zasięgu polskich operatorów sieci GSM, mocą płynącą z niedalekiej Rezydencji Prezydenta RP ogłosiliśmy go własnością Rzeczypospolitej Polskiej. Jak prezentuje się Półwysep Helski z punktu widzenia tej wysepki można zobaczyć na naszej panoramicznej stronie.
Na koniec jeszcze zarejstrowaliśmy dla potomności jak prezentuje się nowa polska zdobycz terytorialna w promieniach zachodzącego słońca.

Donos z dnia 21-08-2002, a dokładniej z godziny 11:41
Jest gorąco, słonecznie, bezchmurnie i zupełnie bezwietrznie.
Dla ochłody polecamy trochę wody.

Donos z dnia 21-08-2002, a dokładniej z godziny 05:59
Słońce właśnie nam dość rutynowo wzeszło i rozpoczęło z pewnym takim znudzeniem kolejny gorący i słoneczny dzień.

Donos z dnia 20-08-2002, a dokładniej z godziny 19:39
Kolejny dzień tego pięknego lata za nami - samoloty już lądują, słońce już zachodzi, a posiadacze co większych żagli kończą sesję ślizgów na wieczornej bryzie.
Jutro pogoda bez zmian - gorąco, słonecznie, a wieczorem odrobinę wietrznie.

Donos z dnia 20-08-2002, a dokładniej z godziny 06:13
Pomimo, że mamy już drugą połowę sierpnia, to noce są jeszcze bardzo ciepłe i problem noclegu można łatwo i zdrowo rozwiązać nawet na plaży . Jest to o tyle wygodne, że wprost z namiotu można podziwiać romantyczny wschód słońca, który zresztą zapowiada kolejny słoneczny, bezchmurny, prawie bezwietrzny i bardzo gorący dzień.

Donos z dnia 19-08-2002, a dokładniej z godziny 19:04
Tradycyjnie na wieczór siła wiatru rośnie do 3-4 B i właściciele co wiekszych desek i żagli lub mniejszych ciał mogą sie poślizgać. Pozostałym pozostaje kontemplacja sprzętu na tle zachodzącego słońca.
Jutro pogoda bez zmian - gorąco, słonecznie i plażowo.

Donos z dnia 19-08-2002, a dokładniej z godziny 07:07
I choć to już pewnie nudne, to znów mamy kolejny gorący, bezchmurny i słoneczny poranek oraz dzień.

Donos z dnia 18-08-2002, a dokładniej z godziny 18:56
Centrum wyżu skandynawskiego, który przez ostatnie dni kształtuje i będzie nadal kształtował pogodę na naszym wąskim pasku piasku, powolutku sunie na południe zwiedzając po drodze Finlandię i Estonię, a później Łotwę, Litwę, Białoruś i być może nawet Ukrainę. Jeśli ta podróż nadal będzie trwała zgodnie z powyższym rozkładem (a wszystko na to wskazuje), to dla nas oznacza to, że przez najbliższy tydzień:
- nadal będzie prawie bezchmurnie
- nadal będzie bardzo słonecznie
- nadal będzie bardzo gorąco
- nadal będzie wiało z ćwiartki wschodniej powoli kręcąc od NE do SW przez SE
- nadal będzie to wiatr raczej słaby
czyli inaczej mówiąc nadal będzie bardzo pogodnie i bardzo plażowo.
Przed słoneczkiem stoi więc zadanie pracowitego i bezustannego oświecania nas przez kilka najbliższych dni, co nie bardzo chyba mu się podoba, bo właśnie zczerwieniało... chyba ze złości ;-)
Mamy nadzieję, że przez noc mu przejdzie i jutro znów będzie żółciutkie jak zwykle.

Donos z dnia 18-08-2002, a dokładniej z godziny 12:44
Piękna plażowa pogoda i piękne kobiety - natura jest dziś wyjątkowo dla nas hojna.

Donos z dnia 18-08-2002, a dokładniej z godziny 07:49
I kolejny gorący, słoneczny poranek i dzień.

Donos z dnia 17-08-2002, a dokładniej z godziny 19:37
Kolejny słoneczny i gorący dzień mamy już prawie za sobą, a przed nami kolejny słoneczny i gorący dzień, a nawet tydzień ;-)

Donos z dnia 17-08-2002, a dokładniej z godziny 13:53
Wieje NNE 3 B - właściele co większych żagli i desek lub mniejszych ciał już się ślizgają.

Donos z dnia 17-08-2002, a dokładniej z godziny 08:41
Prawie bezwietrzy i słoneczny upalny upał bez cienia wytchnienia...

Donos z dnia 16-08-2002, a dokładniej z godziny 20:20
Gorące i słoneczne lato powoduje, że w tym roku wszystko dojrzewa o 2-3 tygodnie szybciej. A ponieważ na Półwyspie wegetacja jest opóźniona w stosunku do centrum kraju właśnie o jakieś 2-3 tygodnie, to to co u nas znaczy "wcześnie" pewnie dla innych znaczy "normalnie". Oto kilka przykładów - nasza plażowa jabłonka, która rośnie na wydmie 20 metrów od zatoki, już ma prawie czerwone jabłuszka. Zazwyczaj taki widok mamy dopiero we wrześniu. Nie gorsze są mirabelki, zwane tu nie wiadomo czemu "glubkami", zżółkły o 2 tygodnie "za wcześnie". Jednak absolutną rekordzistką jest jarzębina, która zczerwieniała już pod koniec lipca, podczas gdy "powinna" zrobić to w drugiej połowie sierpnia. Razem z roślinkami coraz szybciej "dojrzewa" słoneczko czerwieniejąc już około godziny 20.00, czyli o 60 minut wcześniej niż miesiąc temu, choć tak samo jak wtedy zapowiada kolejny słoneczny i gorący dzień.

Donos z dnia 16-08-2002, a dokładniej z godziny 08:33
Przed nami kolejny dzień, który nie pozostawia wątpliwości co należy robic i gdzie iść - kierunek jest jeden - plaża (na zdjęciu wyjatkowo plaża nie w Jastarni, ale w Helu (mieście Helu) od strony Zatoki Gdańskiej, w tle falochron helskiego portu rybackiego).

Donos z dnia 16-08-2002, a dokładniej z godziny 07:39
Wyż skandynawski powoli umacnia się przynosząc suche i ciepłe powietrze z północnego wschodu oraz słońce na prawie bezchmurnym niebie. Jego wpływ najszybciej zaznaczy sie w Suwałkach i na Półwyspie Helskim, a w kolejnych dniach obejmie juz caly kraj. Jednym zdaniem kolejny słoneczny i gorący weekend na Półwyspie przed nami.
Prognoza pogody na najbliższe dni jest prosta - będzie słonecznie, prawie bezchmurnie i gorąco, a północno wschodni wiatr bądzie sie wzmagał w ciągu dnia od 1B rano do 3-4B wieczorem. W ten sposób pogoda powinna zadowolić i plazowiczow, i windsurferow.
I to wlaściwie wszystko co da sie napisać o aurze w ten weekend.
W przyszłym tygodniu rownież podobny typ pogody.
Z ciekawostek drogowych warto przypomnieć, że na niedzielę 18.08 spodziewany jest korek gigant. Czas pokonania po południu trasy Jastarnia - Gdynia (okolo 60 km) szacujemy na minimum 4 godziny. Żeby tego uniknąć należy trzymać się w niedzielę z dala od kierownicy pomiędzy 15.00 a 22.00. Wcześniej i później nie będzie takich problemów.

Donos z dnia 16-08-2002, a dokładniej z godziny 05:43
Wczorajszy zachód słońca nad wejściem do portu wojennego w Helu nie dość, że ładnie nawiązał do Dnia Wojska Polskiego to jeszcze zapowiedział gorący i słoneczny weekend.
Przy okazji chyba warto wspomnieć, że zdjęcie takiego zachodu słońca jeszcze kilka lat temu zapowiedziałoby oprócz ładnej pogody wizytę Żandarmerii Wojskowej ( wtedy WSW) u fotografa ;-)

Donos z dnia 15-08-2002, a dokładniej z godziny 09:29
Wysoka temperatura powietrza i wody oraz słońce na błękitnym niebie sprawiają, że jeszcze nie ma godziny 10.00, a plaża juz się zapełnia.
No cóż... kto rano wstaje... ten idzie na plażę ;-)

Donos z dnia 15-08-2002, a dokładniej z godziny 07:40
Nad naszą zatoczką ranek wstał lekko niebieskawy z odrobiną dekadenckiej mgiełki ;-)
Jest ciepło, słonecznie i wieje N 2 B - warunki raczej plażowe niż windsurfingowe.

Donos z dnia 14-08-2002, a dokładniej z godziny 19:57
Na kolacje dziś serwujemy zamglony zachód słońca.

Donos z dnia 14-08-2002, a dokładniej z godziny 14:08
Oprócz słońca i ciepłej wody mamy wiatr N 3-4 B, więc można trochę popływać.

Donos z dnia 14-08-2002, a dokładniej z godziny 10:54
I już możemy się opalać

Donos z dnia 14-08-2002, a dokładniej z godziny 08:35
I już pół nieba nad naszym ośrodkiem jest błękitne ;-)
Niedługo będzie całe ;-)

Donos z dnia 14-08-2002, a dokładniej z godziny 07:29
Ciepła noc, ciepły ranek, jest dość pochmurno, prawie bezwietrznie, słonko już powolutku wyziera zza chmur, nie pada deszcz i nic go nie zapowiada, a na naszej plaży kolejny raz nocowała żaglówka.

Donos z dnia 13-08-2002, a dokładniej z godziny 20:33
Mamy wrażenie, że dzisiejszy wieczorny zachodni nieboskłon daje nadzieje na lepsze i bardziej słoneczne jutro.

Donos z dnia 13-08-2002, a dokładniej z godziny 19:26
Pogoda nas chwilowo nie rozpieszcza, choć deszcz nie pada i jest ciepło, a jutro już zobaczymy słoneczko. Jednak na wszelki wypadek przypominamy krótką listę "czynności wczasowych", do których słońce absolutnie nie jest konieczne.
1. Spotkanie w gronie znajomych
2. Wędkowanie lub wypad na grubszą rybę
3. Spacer po lesie
4. Wizyta w helskim fokarium
5. Wyścigi na dochodzenie
6. Lot widokowy nad Półwyspem Helskim
7. Małe co nieco
8. Wycieczka rowerowa
9. Rejs żaglówką
10. Rajd po "mieście"
11. Błądzenie myślami lub chodzenie z głową w chmurach
12. Uzależnionym od deski, żagla i wiatru pozostaje modlitwa na klęczkach o wiatr ;-)

Donos z dnia 13-08-2002, a dokładniej z godziny 14:48
Pogoda taka sobie. Do wyboru mamy sen, bar lub spacer - dla każdego znajdzie się coś miłego.

Donos z dnia 13-08-2002, a dokładniej z godziny 12:23
Nie pada, jest ciepło, pochmurno i bezwietrznie. Powoli przejaśnia się.

Donos z dnia 13-08-2002, a dokładniej z godziny 05:58
Poranek jest niestety pochmurny i deszczowy. Tak będzie do południa. Później powinno się stopniowo rozpogadzać, a jutro już będzie słonecznie.

Donos z dnia 12-08-2002, a dokładniej z godziny 18:03
Dzisiaj z powodu zachmurzenia nie będzie widocznego zachodu słońca, ale w zamian proponujemy dziś rozkwitły, słoneczny kwiatek pochodzący z ogrodu przy Willi Augustyna.

Donos z dnia 12-08-2002, a dokładniej z godziny 16:47
Nadal ciepło, bez deszczu i juz bez wiatru.

Donos z dnia 12-08-2002, a dokładniej z godziny 15:19
Teraz wieje nawet na 7,0 m2.

Donos z dnia 12-08-2002, a dokładniej z godziny 13:54
Nawet troche wieje. Właściciele żagli powyżej 8,5 m2 ślizgają się.

Donos z dnia 12-08-2002, a dokładniej z godziny 12:51
Jest dość pochmurno, ale ciepło i nie pada, a nawet nie ma zamiaru padać.

Donos z dnia 12-08-2002, a dokładniej z godziny 12:50
Wydaje się, że kolejna próba zmiany nad Półwyspem Helskim cyrkulacji na zachodnią (poprzednia próba była tydzień temu) nie dojdzie do skutku.
Wynika z tego po pierwsze, że przez najbliższy tydzień jak sama nazwa wskazuje wiatry nie będą wiały z ćwiartki zachodniej, ale wschodniej.
Po drugie wiatry nie będą silne (max. do 4B, średnio 2-3B).
Po trzecie będzie ciepło, a nawet bardzo ciepło.
Po czwarte będzie raczej plażowo i słonecznie niż pochmurno i deszczowo.
Po piąte jesień nam na razie nie grozi (sierpniowa zmiana cyrkulacji na zachodnią to właśnie pierwszy jej objaw).
Po szóste nadchodzący długi weekend będzie raczej plażowy niz windsurfingowy.
A po siódme ten stan ma dużą szansę potrwać przez ten i następny tydzień, a może i dłużej ;-)

Donos z dnia 12-08-2002, a dokładniej z godziny 07:23
Ranek jest bardzo ciepły, ale powoli wzrasta zachmurzenie. Po południu być może spadnie kilka kropel deszczu, ale to jeszcze nic pewnego.

Donos z dnia 11-08-2002, a dokładniej z godziny 19:54
Dzisiejszy zachód słońca niestety zapowiada dwu-dniowe pogorszenie pogody. Poniedziałek i wtorek będą pochmurne i odrobinę deszczowe, ale od środy wraz z kolejnym długim weekendem wróci słoneczna i gorąca aura.

Donos z dnia 11-08-2002, a dokładniej z godziny 12:05
Mamy naprawdę wspaniałą pogodę - jest bardzo ciepło, słonecznie i prawie bezwietrznie. Idealna pogoda na plażę, ale również na deskę windsurfigową - czy to w ten sposób, czy też w inny...

Donos z dnia 11-08-2002, a dokładniej z godziny 10:12
Po kilku porannych powiewach wiatru SE 4 B, teram mamy SE 2 B i baaardzo dużooo słońca na błękitnym niebie.

Donos z dnia 11-08-2002, a dokładniej z godziny 07:20
Od rana wypasamy baranki.

Donos z dnia 10-08-2002, a dokładniej z godziny 19:59
Zgodnie z tradycją dzisiejszy zachód słońca również odkładamy ad acta.

Donos z dnia 10-08-2002, a dokładniej z godziny 14:39
Przez dwie godziny wiało, a teraz już przestało.

Donos z dnia 10-08-2002, a dokładniej z godziny 09:27
Słońce + wiatr SE 3-4 B = warunki ślizgowe od 7,0 m2.

Donos z dnia 09-08-2002, a dokładniej z godziny 19:06
Słoneczny i ciepły piątek prawie już za nami, słońce zachodzi, a księżyc wschodzi.

Donos z dnia 09-08-2002, a dokładniej z godziny 13:44
Gorąco i słonecznie - prawie jak w Egipcie.
Na wszelki wypadek piramidę i Sfinksa już mamy.

Donos z dnia 09-08-2002, a dokładniej z godziny 11:14
I znów mamy słońce i plażę oraz morze...

Donos z dnia 09-08-2002, a dokładniej z godziny 09:46
Bardzo ciepło i słonecznie, a na niebie oprócz błękitu mamy kilka cirrusików.

Donos z dnia 09-08-2002, a dokładniej z godziny 07:51
W ten weekend w Polsce znów zadziała "pompa ciepła".
Wyż rosyjski i niż niemiecki (a miało być nic o nas bez nas) niczym dwa kręcące się koła zębate zazębiające się nad Polską (wyż zgodnie, a niz. przeciwnie do ruchu wskazówek zegara) „zassają” nad nasz piękny kraj cieple i suche powietrze z południa Europy.
Po bardzo ciepłym, słonecznym tygodniu nastąpi słoneczny i jeszcze cieplejszy weekend. Będzie bardzo plażowo, a ciepły i suchy wiatr z południowego wschodu, bardzo ciepła woda w zatoce, słońce i prawie bezchmurne niebo będą tez sprzyjały windsurfingowi - jest szansa na tzw. Hawaje po polsku ;-)
Od poniedziałku spodziewamy się większego zachmurzenia, a od wtorku zmiany kierunku wiatru na zachodni.
Z ciekawostek lokalnych można odnotować, ze Półwysep już pęka w szwach, a w długi weekend (15-18.08) pewnie zupełnie pęknie ;-)

Donos z dnia 09-08-2002, a dokładniej z godziny 07:17
Wieczór czerwony, poranek niebiesko-zielony, czyli znowu trzeba iść na plażę...;-)

Donos z dnia 08-08-2002, a dokładniej z godziny 20:14
I znów tradycyjnie dla potomności rejestrujemy dzisiejszy zachód słońca, który tradycyjnie zapowiada kolejny tardycyjnie słoneczny, gorący i bezchmurny dzień.

Donos z dnia 08-08-2002, a dokładniej z godziny 12:37
Pogodna sytuacja bez zmian - piekielnie gorąco, piekielnie słonecznie i piekielnie bezwietrznie.

Donos z dnia 08-08-2002, a dokładniej z godziny 12:01
Słońce, plaża, upał itp itd, a możeby tak pobuszować w zbożu ?
W końcu mamy żniwa, które podobno zaskoczyły Ministerstwo Rolnictwa...;-)

Donos z dnia 07-08-2002, a dokładniej z godziny 19:43
W dalszym ciągu na Półwyspie pogodna sytuacja bez zmian i taka zdaje się będzie jeszcze przynajmniej przez kilka dni.
Budzimy się - jest ciepło, bezwietrznie, słonecznie i niebiesko.
Później jest gorąco, bezchmurnie, słonecznie i plażowo.
A jeszcze później, gdy kładziemy się spać jest ciepło, słonecznie i czerwono.

Donos z dnia 07-08-2002, a dokładniej z godziny 07:26
Pewnie to już zaczyna byc nudne, ale znów mamy słońce, bezchmurne niebo i delikatny wschodni wietrzyk... i znów trzeba iść na plażę...;-)

Donos z dnia 06-08-2002, a dokładniej z godziny 20:40
Tradycyjnie na dobranoc zatrzymujemy w kadrze dla potomności dzisiejszy zachód słońca.

Donos z dnia 06-08-2002, a dokładniej z godziny 13:44
No i niestety ramiona i plecy nie odpoczną dziś od słońca.
Znów mamy słońce na prawie bezchmurnym niebie.

Donos z dnia 06-08-2002, a dokładniej z godziny 11:29
Ciepło lecz pochmurno - przynajmniej spalone słońcem plecy i ramiona mają szansę dojść do siebie ;-)

Donos z dnia 05-08-2002, a dokładniej z godziny 20:46
Często przy wschodnich wiatrach dostajemy pytania o wiatr - dlaczego piszecie, ze wieje 4B, kiedy niczego takiego na plaży nad zatoką nie ma.
Hmmmm... żeby odpowiedzieć na to pytanie należy najpierw przypomnieć sobie po pierwsze, że wiatr "składa się" nie tylko z siły, ale i kierunku, a po drugie, że Półwysep Helski leży na linii NW-SE (północny zachód - południowy wschód). Dlatego wiatry wiejące z północy i wschodu (tak jak dziś) nie są odczuwalne przez windsurferów na plaży nad zatoką, a raczej są odczuwalne jako 2 stopnie Beaufort'a słabsze. Dzisiejszy wiatr E 4 B jest prawdziwą "czwórką" na plaży od strony pełnego morza (prosze sprawdzić - plażowicze sie stamtąd wynieśli), 500m-1000m od brzegu na Zatoce Puckiej od strony Półwyspu, czy też w Rewie po przeciwnej stronie Zatoki (tam dzisiaj musi być "miodzio" ;-)
Natomiest wiatry z południa i zachodu są idealne na Półwyspie od strony Zatoki i absolutnie niewindsurfingowe w Rewie.
Często też dostajemy pytanie "czy będzie wiało za tydzień w Jastarni, bo przyjeżdzamy w sobotę?"
Z przykrością , wstydem i nawet pewną taką nieśmiałością musimy przyznać, że niestety nie potrafimy i jak sądzimy nikt nie potrafi podać absolutnie pewnej w 100% prognozy pogody dla konkretnego miejsca i czasu w stylu "jutro na placu Bankowym w Warszawie o 12.30 zacznie padać deszcz i przestanie o 13.49". Gdyby ktoś umiał zrobić taką dokładną i sprawdzającą się w 100% prognozę to po pierwsze byłby niezwykle bogaty, a po drugie życie stało by się prostsze, ale o wiele mniej ciekawe ;-)
Jak już tak o pogodzie, to przy okazji pozwolimy sobie przedstawić Państwu dwie nie pierwszej już młodości meteorologiczne teorie uczonych amerykańskich i rosyjskich (tak naprawdę podobno wymyslił je podobno pewien "lekko" zmęczony góral, ale to nie jest poprawne politycznie i medialnie ;-)
1. Każda prognoza pogody i ta profesjonalna, i ta góralska, i ta z internetu, i ta od cioci Jadzi mają to samo prawdopodobieństwo równe dokładnie 50% - albo się sprawdzą, albo nie.
2. Zależność pomiędzy okresem a sczegółowością prognozy pogody dość dobrze ilustruje tzw. meteorologiczna zasada nieoznaczoności.
Otóż im dłuższy okres na jaki sięga prognoza, tym większa jej ogólność i na odwrót. Możemy z dużym prawdopodobieństwem prognozować w sierpniu w Polsce średnią temperaturę w południe na +23C, ale taka prognoza ma niezwykle małe szanse sprawdzić się dla konkretnego miejsca i czasu np. jutro w Jastarni czy w Zakopanem. I na odwrót patrząc na termometr możemy powiedzieć, że za 2 minuty w Jastarni będzie +23C (teraz jest +23C), ale ta prognoza nie ma szansy sie sprawdzić w całej Polsce.
Żeby już nie przedłużać tych wywodów, mamy dla Państwa tradycyjnie na dobranoc dzisiejszy zachód słońca wraz z niespodzianą, czyli niezidentyfikowanym obiektem latającym, za który "robi" dziś zwykła piłka do siatkówki.

Donos z dnia 05-08-2002, a dokładniej z godziny 15:05
Żar się z nieba leje,
ciało hebanieje...

Donos z dnia 05-08-2002, a dokładniej z godziny 07:24
Poniedziałkowy poranek jest bardzo ciepły i słoneczny. Na niebie błękit i "baranki", na trawie rosa, a na wodzie delikatne zmarszczki od wiatru E 2-3 B. Przed nami nie tylko gorący i słoneczny poniedziałek, ale również cały tydzień.

Donos z dnia 04-08-2002, a dokładniej z godziny 20:00
Po upalnym dniu mamy gorąco-czerwony zachód słońca zapowiadający kolejny upalno-słoneczny dzień, a nawet cały tydzień.
Przez najbliższe dni spodziewane są:
1. słońce i błękitne niebo
2. temperatura powietrza w granicach +25C
3. temperatura wody około +22C
4. słaby i umiarkowany wschodni wiatr
5. tłumy na plażach Półwyspu

Donos z dnia 04-08-2002, a dokładniej z godziny 17:18
Przypominamy, że dziś drugi dzień Dni Węgorza w Jastarni. Jedną z dzisiejszych konkurencji jest łowienie gołymi rękoma na czas węgorza właśnie !
W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy !
Naprawdę warto !

Donos z dnia 04-08-2002, a dokładniej z godziny 08:56
Słonecznie, ciepło i bezwietrznie, czyli sytuacja bez zmian.
Znów trzeba iść na plażę...;-)

Donos z dnia 03-08-2002, a dokładniej z godziny 18:08
Dziś w jastarnickim porcie rozpoczęła się dwudniowa impreza "Dni Węgorza". Można na niej posłuchać kaszubskiej kapeli, zrobić sobie zdjęcie z kaszubską łódką, kupić kaszubskie rękodzieło, zjeść kaszubski chleb ze smalcem lub pysznego sękacza podawanego przez piękne Panie w kaszubskich strojach ludowych, zaspokoić prawdziwie kaszubskie pragnienie czy też stanąć w tradycyjnym kaszubskim konkursie wchodzenia na pal.
Impreza będzie trwała do jutra i w programie ma jeszcze konkursy na rezowanie pala, przeciąganie liny, walkę na bukszprycie, wyciąganie łodzi na czas i koncerty zespołów muzycznych.
W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy !
Naprawdę warto !

Donos z dnia 03-08-2002, a dokładniej z godziny 07:40
Ranek jest absolutnie bezwietrzny i ciepły. Ani jeden listek nie drgnie. Duszno. Isntnieje duże prawdopodobieństwo przelotnego deszczu lub burzy w ciągu dnia.

Donos z dnia 02-08-2002, a dokładniej z godziny 20:10
Na koniec dnia tradycyjnie polecamy miły widoczek.

Donos z dnia 02-08-2002, a dokładniej z godziny 17:10
Zachmurzyło się i wyczuwa się w powietrzu tzw. naapięcie przedburzowe. Być może wieczorem dotrze nad Półwysep jakaś burza.

Donos z dnia 02-08-2002, a dokładniej z godziny 10:57
I znów bezwietrzny i słoneczny upał, którego nawet najwytrawniejsi plażowicze mają już powoli dość. Pytania z rodzaju "czy jest tu jakaś plaża, ale żeby była zacieniona" nie należą do rzadkości. Trochę to dziwne, ale prawdziwe ;-)

Donos z dnia 02-08-2002, a dokładniej z godziny 08:15
Pisaliśmy już, że bardzo ciepłe, bezwietrzne i bezdeszczowe noce pozwalają spać pod chmurką i w ten sposób zaoszczędzić na opłatach za noclegi. Bardziej luksusowym, lecz nadal ekonomicznym sposobem spędzenia nocy, jest nocleg na swoim wlasnym, choć ciasnym jachciku. Fale za darmo ukołyszą Was do snu ;-)

Donos z dnia 02-08-2002, a dokładniej z godziny 08:14
Do Polski nadal napływa upalne i wilgotne powietrze zwrotnikowe z południowego wschodu, ale od zachodu powoli dostajemy się pod wpływ zimnego frontu atmosferycznego związanego z niżem znad Niemiec. W sobotę od zachodu zacznie stopniowo napływać chłodniejsze powietrze atlantyckie.
Zmieniamy cyrkulację ze wschodniej na zachodnia i od razu pogoda troszeczkę się popsuje (skojarzenia geopolityczne raczej nie maja tu racji bytu ;-)
Dziś nadal bardzo ciepło. Jutro pochmurno i wilgotno, a w niedziele więcej słońca i nie tak gorąco. Temperatury powoli będą spadać, ale nadal wyraźnie powyżej +20C. Wiatry zachodnie słabe i umiarkowane. W tygodniu staną się bardziej windsurfingowe (4-5B).
Z wiadomości lokalnych warto odnotować, ze na Półwyspie zniknely już chyba wszystkie tabliczki z napisem "Wolne pokoje", a niedzielny samochodowy korek od Chałup do Redy nie będzie chyba mniejszy niż 3 godziny.

Donos z dnia 01-08-2002, a dokładniej z godziny 20:16
Jak wcześniej wspominaliśmy pierwszy dzień sierpnia zaczął się na niebiesko. Później było bardzo upalnie, a jeszcze później dzień przeskoczył z jednego krańca widma widzialnego na drugi i teraz kończy się na czerwono.
Specjalnie dla windsurferów zmęczonych przenoszeniem sprzętu w tę i z powrotem mamy ten sam zachód w wersji z deską (zresztą tą samą na obu zdjęciach).
Równiez specjalnie dla windsurferów spieszymy donieść, że jutro będzie trochę więcej wiatru (mniej niż ostatnio po prostu być nie może ;-)

Donos z dnia 01-08-2002, a dokładniej z godziny 14:25
Upał nie do zniesienia (w tej chwili +31C w cieniu). Leżenie plackiem na plaży staje sie w tych warunkach prawie niemożliwe. Trzeba wejść do wody (zatoka +22C), a jak już się jest w wodzie to warto poćwiczyć jakieś choćby najprostsze windsurfingowe sztuczki.

Donos z dnia 01-08-2002, a dokładniej z godziny 12:27
Żar się z nieba leje, ciało hebanieje...;-)

Donos z dnia 01-08-2002, a dokładniej z godziny 08:44
Wygląda na to, ze upały będa nas męczyły do piątku. W sobotę słabe wschodnie wiatry zmienią się w umiarkowane zachodnie i odetchniemy chłodniejszym, atlantyckim powietrzem, choć temperatury nadal będą powyżej +20C. Spadnie trochę deszczu, ale słońca też nie powinno zabraknąć.

Donos z dnia 01-08-2002, a dokładniej z godziny 07:18
Już teraz zaczyna być gorąco, a co bedzie później ?
Pewnie upał ;-)
W taki dzień wszystkie drogi prowadzą na plaże.

Donos z dnia 01-08-2002, a dokładniej z godziny 06:16
Lipiec pożegnał nas ciepło, czerwono i bezwietrznie,
a sierpień wita nas ciepło, niebiesko i równie bezwietrznie zapowiadając kolejny gorący i słoneczny dzień.

Donos z dnia 01-08-2002, a dokładniej z godziny 06:14
Nowy miesiąc, nowe wiadomości.
Donosy z poprzednich miesięcy można przeczytać klikając poniżej.

=======================================================

Donosy z poprzednich miesięcy znajdziecie Państwo w naszym Archiwum.

Jeśli jakakolwiek fotografia z "Donosów" jest z Twoim udziałem, a z jakichkolwiek powodów jest Ci to nie rękę, napisz na adres info@augustyna.pl. Zdjęcie zostanie natychmiast usunięte z sieci i innych nośników. Tutaj natomiast znajdziecie pozostałe zasady wykorzystania naszych zdjęć.


Początek strony

Strona główna