Zapraszamy na wczasy !Augustyna donosi

OW AUGUSTYNA - Jastarnia | Willa AUGUSTYNA - Jastarnia | OW ŻEGLARZ - Jastrzębia Góra
Rezerwacja | Cennik | Dojazd | O Półwyspie | O nas | Sznurki | Teneryfa | Księga Gości
Widok na morze | Pogoda | FAQ | DVD | FotoGaleria | Donosy | Pomoc | Kontakt

***** Donosy prosto z plaży w Jastarni *****

Donosy pochodzą z plaży przed OW Augustyna w Jastarni.
Wiadomości z poprzednich lat znajdziecie w archiwum.
Donosy sponsoruje Apartament La Perla w El Medano.
Znajdź nas na:

Facebook:
Facebook - Augustyna.pl

Youtube:
Youtube - Kanał Augustyna.pl


Vimeo:
VIMEO - Kanał Augustyna.pl i SurfMedano.com


Instargram:
Instagram - Kanał Augustyna.pl i SurfMedano.com

Donos z dnia 31-01-2008, a dokładniej z godziny 11:50
Ostatni dzień stycznia 2008 w Jastarni jest pogodny, a nawet można powiedzieć że wiosenny. Słoneczko i +5C oraz słaby wiatr pozwala wybrać się na spacer na plażę lub na przykład do portu, gdzie można było oprócz kutrów zobaczyć pogłębiarkę skrawającą z charakterystyczną głowicą. Spacerując wokół portu można też trafić na tak zwaną cmentarzową górę, która ma bardzo ciekawą historię. Otóż na tym wzniesieniu przez lata znajdowali ostatni spoczynek mieszkańcy Boru (kiedyś Jastarnia i Bór to były dwie oddzielne wioski i dopiero w 1945r połączono ją w jedną - więcej na tej stronie). Oprócz mieszańców Boru grzebano tu też wszystkie ciała wyrzucone przez morze. Zanim wybudowano port Cmentarzowa Góra położona była bezpośrednio nad Zatoką Pucką, co narażało ją na niszczące działanie fal. Do obowiązków grabarza należało po każdym sztormie wyzbieranie wymytych przez fale kości i ponowne ich pochowanie. Tak działo się do roku 1870, później cmentarz przeniesiono do Jastarni.
Więcej zdjęć z ostatniego dnia stycznia 2008 znajdziecie Państwo w naszej najnowszej StyczniowejFotoGalerii.

Donos z dnia 29-01-2008, a dokładniej z godziny 11:06
Dwa tygodnie temu sztorm w weekend, tydzień temu sztorm w weekend, sztorm w ostatni weekend i zapowiada się sztorm na następny weekend... Chyba pojawiła się nowa świecka tradycja półwyspowa, zgodnie z którą w weekendy mamy sztormy, a w tygodniu uspokojenie aury. I tak właśnie jest dziś: umiarkowanie pogodnie, umiarkowanie wietrznie (W 4 Bf) i umiarkowanie ciepło (+5C), czyli dzień jak co dzień. Ciekawych jak to dzień jak co dzień z grubsza wygląda zapraszamy do naszej najnowszej ZwyczajnejFotoGalerii.

Donos z dnia 29-01-2008, a dokładniej z godziny 09:34
Z tym ociepleniem, to rzeczywiście coś jest na rzeczy. Prócz pierwszego tygodnia cały styczeń temperatura kręci się wokół +5C, a bywało i +10C. To nie jest prawdziwie styczniowa aura, chyba? W dodatku przysłowia, które podobno są mądrością narodu, mówią:
Gdy woda zimą huczy, to na wiosnę mróz dokuczy.
Bój się w styczniu wiosny, bo marzec zazdrosny.
Gdy w styczniu deszcz leje, złe robi nadzieje.
Styczeń, gdy mrozem nie wygodzi, marzec z kwietniem wraz wychłodzi.
Styczeń zamglony, marzec zaśnieżony.

I co z tego wynika... ano chyba to, że +5C w styczniu to nic nienormalnego. Już tak bywało. Ale zdaje się, że zima jeszcze wróci w lutym/marcu i pokaże na co ją stać. Zresztą... pożyjemy i zobaczymy jak to będzie.

Donos z dnia 28-01-2008, a dokładniej z godziny 17:33
Ciepło, w właściwie nawet cieplutko jak na styczeń, bo aż +5C. A podobno ma być jeszcze cieplej...

Donos z dnia 28-01-2008, a dokładniej z godziny 08:40
A po nocy nastąpi dzień, a po burzy spokój... i tak jest w ten poniedziałek. Po wczorajszych oraz przedwczorajszych sztormach okrutnych dziś mamy bardzo pogodny (choć nieco rześki) poniedziałek, co z radością konstatujemy wraz z naszymi dwiema pogodnymi konsultantkami.

Donos z dnia 27-01-2008, a dokładniej z godziny 17:49
Miło nam poinformować Państwa, że nasza prognoza pogody zmienia swoje oblicze i obecnie wygląda w ten sposób. Uprzejmie prosimy o uwagi (mogą być kąśliwe, choć niekoniecznie) i sugestie dotyczące nowego wyglądu prognozy. A jeśli komuś nowy wygląd w żaden sposób nie podoba się, zawsze może wrócić do starego.

Donos z dnia 27-01-2008, a dokładniej z godziny 15:43
Nadal trwa nasz styczniowy sztorm. Nadal z zachodnim wiatrem, ale nieco słabszym, bo o sile 6 Bf, w porywach do 8 Bf. Zapraszamy na kilka sztormowych obrazków znad pełnego morza i zatoki puckiej w naszej najnowszej SztormowejFotoGalerii.

Donos z dnia 27-01-2008, a dokładniej z godziny 08:07
Wczoraj około godziny 19 na stacja meteorologiczna IMiGW na Helu zarejestrowała poryw wiatru o prędkości 108 km/h, czyli mamy oficjalnie potwierdzone 11 stopni w skali Beauforta. Na szczęście to już za nami i aktualne NW 5 Bf wydaje się niegroźnym zefirkiem, którego nawet sie nie zauważa.

Donos z dnia 26-01-2008, a dokładniej z godziny 17:38
W sobotę 26 stycznia 2008 kołysał nas zachodni wiatr o sile w porywach do 10 stopni w skali Beauforta, a to między innymi oznacza, że gdy przy takim wietrze otworzy się usta, to policzki się wybrzuszają, a usta same gwiżdżą! Większość ludzi jednak w tką pogodę siedzi w domu i modli się, żeby dachu nie urwało. Psa ciężko z budy wygonić, bo nawet te wielkości cielaka odfruwają w przestrzeń zrywając łańcuchy. Co tu dużo pisać: taki wiatr po prostu działa ludziom na nerwy. Aż w końcu... aż w końcu znalazło się 3 śmiałków, prawdziwych rycerzy wiatrowych: Nikodem Pałka i Michał Konkel (reprezentujący perłę w półwyspowej koronie, czyli Jastarnię) oraz Filip Czapp z Kuźnicy (tam też podobno żyją ludzie, ale naukowcy amerykańscy jeszcze tego nie udowodnili...). Nasi windsurfingowi rycerze niepokonani postanowili wziąć do rąk co mają najmniejszego i poszli na wodę walczyć ze sztormem... I... zwyciężyli, bo wiatr chyba zaczął słabnąć. Reszta tej opowieści jest w naszej najnowszej 10-cioBeaufortowejFotoGalerii.
Aha... zanim zaczniecie narzekać na jakość zdjęć, proszę pamiętać że było już prawie po zachodzie słońca, w dodatku pochmurno, baaardzo wietrznie i deszczowo.

Donos z dnia 26-01-2008, a dokładniej z godziny 09:12
Sobotni poranek jest wilgotny i pochmurny oraz stosunkowo ciepły (+7C), ale przede wszystkim wietrzny. Po niezwykle wietrznej nocy ( wiatr średni 7 Bf, porywy chwilowe nawet do 10 Bf) w tej chwili wiatr nieco osłabł (W 5 Bf) zbierając siły na wieczorną sesję, kiedy to zamierza osiągnąć 8 Bf i porywy do 11 Bf.

Donos z dnia 25-01-2008, a dokładniej z godziny 19:51
Wiatr średni 7 Bf, porywy do 9 Bf...

Donos z dnia 25-01-2008, a dokładniej z godziny 11:52
Jest dość ciepło (w powietrzu +6C, w wodzie +3C) i nadal wieje W 6 Bf. Lód na zatoce jest tylko w okolicach kempingu Maszoperia, ale jest to tylko pas paku lodowego o szerokości około 30 metrów i długości około 1 kilometra. Poza tym lodu brak. Póki jeszcze wiatr się nie rozkręcił na dobre można wybrać się na długi spacer po zupełnie opustoszałej plaży.

Donos z dnia 25-01-2008, a dokładniej z godziny 07:52
Na górze ogromny niż, na dole wielki wyż, a Polska pomiędzy, czyli nasz kochany kraj na południu jest w zasięgu wyżu znad Alp, a na północy pod wpływem płytkiej zatoki związanej z niżem znad Morza Norweskiego i jej frontu ciepłego. W ten sposób napływać do nas będzie ciepłe i wilgotne powietrze polarnomorskie z zachodu. I to napływa bardzo szybko, aż za szybko i nikt za bardzo dziś nie ma ochoty na tradycyjne poranne wystawienie głowy za okno, bo już teraz po prostu może ją urwać. Wiatr już teraz wieje z siłą 6 Bf i porywami do 7 Bf, a ma wiać mocniej. Maximum zapowiada się na sobotni wieczór, gdy wiatr średni osiągnie siłę 9 Bf, a mogą zdarzyć się porywy do 11 Bf. Te wietrzne okoliczności przyrody umilał nam będzie od czasu do czasu deszcz, który ze względu na silny wiatr będzie padał niemal poziomo. Ciekawostką też będzie prawdziwie przedwiosenna temperatura, bo sięgająca nawet do 8 kresek powyżej zera. Oczywiście taki sztorm to dla nas nie pierwszyzna, ale to nigdy nie jest przyjemne, a zawsze bywa groźne. W poniedziałek wiatr uspokoi się, ale na zimę w styczniu już liczyć raczej nie można. Może w lutym...?

Donos z dnia 24-01-2008, a dokładniej z godziny 13:07
Ze względu na panującą niestety szaro-bura aurę nasza pierwsza bardzo pobieżna kontrola wykazała, że zarówno po stronie zatoki, jak i pełnego morza (tu kontrola sprawdziła dla pewności tak prawą jak i lewą stronę) nic szczególnego sie nie dzieje. Powolutku przygotowujemy się do weekendowego gwizdka, czyli sztormu. Oj... będzie wiało... zapowiada się 7-8 stopni w skali Beauforta + deszcz, czyli styczniowa klasyka.

Donos z dnia 23-01-2008, a dokładniej z godziny 20:58
Więc z grubsza jest tak: najpierw zapakują kupę ludzi do latającej rury i upakują ich jak sardynki w puszce. Później oślepią bielą i błękitem tak, że El tur ledwo widać. Jeszcze później znów dadzą po oczach, ale z czasem jakby trochę mniej. I tak wykończony do cna na koniec ląduje człowiek na ukochanym pasku piasku, a tu... ciemno jest! No... ale może jutro będzie jaśniej... pożyjemy, zobaczymy...

Donos z dnia 22-01-2008, a dokładniej z godziny 08:33
Uprzejmie informujemy, że z powodu jutrzejszych przenosin (w końcu!) na nasz ukochany wąski pasek piasku jak na razie zawieszamy działalność Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Ukraińskiej zarówno w temacie foto, jak i po linii video. Jutro przenosiny całej kupy manatków, a w czwartek powinniśmy już zacząć nadawać z Półwyspu. Pogoda tam chwilowo niezbyt ciekawa, ale może coś się zmieni.

Donos z dnia 20-01-2008, a dokładniej z godziny 17:06
Uprzejmie informujemy, że nasza prognoza pogody dla rejonu Zatoki Gdańskiej i Puckiej rozrosła sie jeszcze o prognozę pogody dla Sobieszewa, czyli teraz obejmuje już 15 miejscowości w naszym regionie.

Donos z dnia 20-01-2008, a dokładniej z godziny 15:46
Wiater wiał, słonko świeciło, ciepło tez było, więc kajciarze tę styczniową niedzielę w najlepsze wykorzystali.

Donos z dnia 20-01-2008, a dokładniej z godziny 08:24
W piątek mieliśmy nadzieję na odrobinę słońca w niedzielę i chyba tak właśnie będzie.

Donos z dnia 19-01-2008, a dokładniej z godziny 16:44
W Jastarni cieplutko (+10C) i wietrznie. Zimnolubni windsurferzy w najlepsze pływają za nic mają lodowatą wodę. To się dopiero nazywa silna wola!

Donos z dnia 19-01-2008, a dokładniej z godziny 08:27
Temperatura rośnie (jest +7C), siła wiatru rośnie (jest SW 6 Bf), ciśnienie spada (jest 1002 hPa), za oknem coraz bardziej nieciekawie, więc z domu coraz bardziej wyjść się nie chce, czyli po prostu mamy zwykły styczniowy sztorm.

Donos z dnia 18-01-2008, a dokładniej z godziny 09:07
Europa wschodnia oraz południowo-zachodnia jest w zasięgu wyżów. Pozostałe obszary kontynentu obejmują niże. Przez Polskę z zachodu w głąb kraju przemieszczać się będzie zatoka niżowa z frontem atmosferycznym. Nadal napływać będzie ciepłe i wilgotne powietrze z południowego zachodu - informuje IMiGW. I rzeczywiście, poranne wystawienie głowy za okno pozwala stwierdzić, że jest pochmurno, wilgotno i szaro buro. Niestety lepiej dziś już nie będzie (dla odmiany ewentualnie może trochę pokropić deszczyk). Natomiast jutro spodziewamy się silnego południowo-zachodniego sztormu z wiatrem średnim na poziomie 6-7 Beaufortów i porywami do 9 Bf. To jutrzejsze urywanie głowy uprzyjemni nam padający poziomo deszczyk. Dopiero w niedzielę wiatr uspokoi się i być może nawet wyjrzy zza chmur słońce. Co tu dużo pisać. Ten weekend z pewnością nie będzie należał do najpiękniejszych na Półwyspie. A gdy za oknem jest tak ponuro, to naturalną koleją rzeczy człowiek wiosny doczekać się nie może, tym bardziej, że tak naprawdę nie wiadomo kiedy ta ciepła i słoneczna wiosna ma przyjść. I chyba z tej tęsknoty za wiosną właśnie ruszył nasz najnowszy serwis pogodowy, czyli Prognozy pogody dla rejonu Zatoki Gdańskiej i Puckiej. Serwis prognozuje pogodę (ciśnienie, temperaturę, opad, zachmurzenie oraz prędkość i kierunek wiatru) dla 14 wybranych miejscowości w naszym regionie. Ciekawostką jest niespotykana nigdzie indziej prognoza pogody dla Rewy Mew (Rybitwiej Mielizny), czyli samego środka Zatoki Puckiej, gdzie wody jest po kostki, a dookoła wraki z II wojny światowej. Zapraszamy więc do oglądania prognoz i zachęcamy do nadsyłania uwag i komentarzy, gdyż nie ukrywamy, że serwis jest jeszcze w wieku niemowlęcym aka wersji beta.

Donos z dnia 17-01-2008, a dokładniej z godziny 21:21
Miło nam poinformować, że właśnie ruszył nasz najnowszy serwis pogodowy, czyli Prognozy pogody dla rejonu Zatoki Gdańskiej i Puckiej . Serwis prognozuje pogodę (ciśnienie, temperaturę, opad, zachmurzenie oraz prędkość i kierunek wiatru) dla 14 wybranych miejscowości w naszym regionie. Ciekawostką jest niespotykana nigdzie indziej prognoza pogody dla Rewy Mew (Rybitwiej Mielizny), czyli środka Zatoki Puckiej. Zapraszamy do oglądania i zachęcamy do nadsyłania uwag i komentarzy.

Donos z dnia 17-01-2008, a dokładniej z godziny 15:06
Dziś w Jastarni pochmurno, wilgotno i szaro-buro, ale prace na budowie w porcie trwają i w dodatku przynoszą efekty.

Donos z dnia 16-01-2008, a dokładniej z godziny 21:49
Wtorek w Jastarni minął pogodnie, ciepło i chciałoby się powiedzieć wręcz przedwiosennie patrząc na zieloną trawkę w porcie jachtowym. Podobnie przedwiosennie (choć nie zielono, bo raczej błękitnie) było dziś na naszej morskiej plaży i wcale nie gorzej na plaży zatokowej. Niestety zanim wiosna nastanie chyba jeszcze wróci na chwilę zima. Najprawdopodobniej w lutym.

Donos z dnia 16-01-2008, a dokładniej z godziny 18:55
Z cyklu ogłoszenia parafialne:
Firma Minorca Sailing Holidays poszukuje na sezon 2008 (maj-październik) wykwalifikowanych instruktorów windsurfingu. Przyjęci instruktorzy będą pracować jako część zespołu instruktorskiego firmy. Akwen na którym MSH prowadzi szkolenie zapewnia idealne warunki szkoleniowe, a celem jest szkolenie na najwyższym poziomie.
Wymagania dla kandydatów:
- co najmniej podstawowy stopień instruktorski
- doświadczenie w pracy instruktorskiej
- własne umiejętności: co najmniej poprawne pływanie w ślizgu i rufa w ślizgu. Doświadczenie zawodnicze mile widziane
- umiejętność bezproblemowego nauczania w języku angielskim
- miła osobowość, entuzjazm
- zdolność podjęcia ciężkiej zespołowej pracy
- chęć podnoszenia kwalifikacji: własnych umiejętności i umiejętności nauczania w języku angielskim.
Minorca Sailing Holidays posiada różnorodny sprzęt windsurfingowy dopasowany do warunków panujących na akwenie. Typowe warunki w lecie to wiatr o sile 3-5 Bf idealny do Formuły, freeride’u a czasami freestyle’u. Zdarzają się także dni silniejszego wiatru (gdy wieje Mistral).
Zainteresowane osoby powinny wysyłać swoje aplikacje i CV na adres: ian@minorcasailing.co.uk

Donos z dnia 15-01-2008, a dokładniej z godziny 21:56
Okazuje się, że w jastarnickim porcie już nie ma lodu, więc można z powodzeniem kontynuować prace pogłębiarskie z użyciem koparki oraz opisywanych niedawno szaland. Jedni więc pogłębiają port, a inni swe umiejętności freestylowe!

Donos z dnia 15-01-2008, a dokładniej z godziny 15:28
I rzeczywiście w ten wtorek jest i było ładnie. Puste plaże (czasem można nawet natknąć się na zamek z piasku, spokojna aura, więc nawet kaczki chyba wybiorą się na przechadzkę po naszym wąskim pasku piasku.

Donos z dnia 15-01-2008, a dokładniej z godziny 12:25
A w Jastarni ładny dzień mamy...

Donos z dnia 15-01-2008, a dokładniej z godziny 11:37
Gdy nie ma wiatru w miejscu, gdzie oprócz wiatru praktycznie niczego nie ma, ludziom do głowy przychodzą różne pomysły. Freestylerzy na ten przykład leczą ponaciągane mięśnie i wiązadła okładami ze słonej gliny (ta metoda podobno działa, ale nie potwierdzono tego badaniami klinicznymi i w ogóle żadnymi). Inni zaś, wzorując się na tubylcach, uderzają w trasę, aby poznać uroki synajskiej pustyni i przekonać się czy rzeczywiście nie ma wody na pustyni. Okazuje się, że z tą wodą to różnie bywa, ale za to na pustyni kwitnie budownictwo i to w dodatku w zamierzeniu hotelowe. Poza tym można w tych okolicach trafić na urokliwe wydmy i sprawdzić, czy woda w Morzu Czerwonym naprawdę czerwona jest. I w ten sposób jakoś taki bezwietrzny dzień w wietrznie pustynnym miejscu upływa. Więcej takich bezwietrznie-pustynno-budowlanych zdjęć znajdziecie Państwo w naszej najnowszej PustynnejFotoGalerii. Zapraszamy!

Donos z dnia 14-01-2008, a dokładniej z godziny 08:59
Z cyklu Znalezione w Sieci, czyli Co Się Działo 12 Stycznia 2008 w Jastarni...

Donos z dnia 14-01-2008, a dokładniej z godziny 08:44
Poniedziałkowe poranne +2C z tendencją na +4C daje nadzieję na ładny dzień. A jaki poniedziałek, taki podobno cały tydzień...

Donos z dnia 13-01-2008, a dokładniej z godziny 18:15
Dziś w Jastarni grała WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY. Miejscem akcji były lodowisko i okolice hali sportowej. Wszyscy bawili się świetnie, a w programie m.in. była zabawa na łyżwach z zespołem Limith oraz loteria fantowa.

Donos z dnia 13-01-2008, a dokładniej z godziny 15:28
I rzeczywiście po ładnym poranku nastąpiła ładna niedziela, i można się było wybrać na spacer czy to po morskiej plaży, czy to w okolice portu (tu można znaleźć jeszcze lód) lub niedalekiego mola (tu możemy zaobserwować niski stan wody i resztki lodu). Na koniec jeszcze wypada zaliczyć wieczorny widoczek i w ten sposób druga niedziela roku 2008 prawie za nami.

Donos z dnia 13-01-2008, a dokładniej z godziny 09:44
W Jastarni niedziela zachęca do spacerów.

Donos z dnia 12-01-2008, a dokładniej z godziny 09:02
Na Półwyspie Helskim zaczyna się ciepła i pogodna sobota, a na Półwyspie Synaj w dalszym ciągu kontynuuje statutową działalność Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Ukraińskiej i ramach prac po linii video przedstawia kolejny krótki i naprędce poczyniony filmik prezentujący właśnie opracowane przez naukowców najnowsze metody poddierżanja drużby mieżdu narodami.

Donos z dnia 11-01-2008, a dokładniej z godziny 08:40
Europa wschodnia jest w zasięgu rozległego wyżu znad Rosji, który poprzez Bałkany i Morze Śródziemne łączy się z wyżem znad Azorów. Północno-zachodnie obszary starego kontynentu obejmują niże z frontami atmosferycznymi. Polska jest w obszarze podwyższonego ciśnienia, ale na północy zaznacza się wpływ frontu związanego z niżami znad Anglii i Szwecji. Z południowego zachodu napływa do nas ciepłe powietrze atlantyckie.
Poranne wystawienie głowy za okno pozwala stwierdzić, że jest rzeczywiście wietrznie i pochmurno, ale nie pada i jest stosunkowo ciepło. Dalsze wychylanie głowy prowadzi do ustalenia, że w strefie przybrzeżnej mamy w naszej okolicy przywiany przez wiatr lód z całej zatoki, ale jest to lód luźny i nie powodujący jakiś szczególnych utrudnień dla rybaków, a z drugiej strony nieprzydatny dla IceSurferów i uprzykrzający życie zimnolubnym windsurferom. Lodu zresztą będzie systematycznie ubywać, gdyż do końca stycznia chyba mrozów nie będzie. Póki co zapowiada się ciepły (jak na styczeń) weekend. Nie powinno też padać, będzie jednak wiać, a najpogodniejsza będzie sobota, którą proponujemy wykorzystać spacerowo.
Gdyby komuś taka sytuacja pogodowa nie pasowała, zawsze może na przykład raz jeszcze pokibicować Towarzystwu Przyjaźni Polsko-Ukraińskiej, które działa za równo w temacie foto, jak i po linii video.

Donos z dnia 10-01-2008, a dokładniej z godziny 17:36
Dziś weny zabrakło, więc zamiast donosu będzie tylko wieczorny widoczek.

Donos z dnia 09-01-2008, a dokładniej z godziny 15:09
W Jastarni na wodzie nadal jeszcze zimowo, czyli widać resztki lodu, a na lądzie czasem nawet można powiedzieć, że wiosennie, bo zielono jakoś takoś. A gdyby ktoś chciał więcej ciepła, to albo musi poczekać do wiosny, albo może zerknąć na jeszcze ciepłe i dzisiejsze fotki znużonego słońcem plażowicza.

Donos z dnia 09-01-2008, a dokładniej z godziny 14:26
Z cyklu Ogłoszenia parafialne, czyli Co bëło, co je, a co mdze... w naszej gminie w styczniu 2008.

Donos z dnia 08-01-2008, a dokładniej z godziny 19:03
W Jastarni nadal +5C, odwilż w natarciu, zamiast śniegu mamy zielone trawniki, ale na plażach da się jeszcze zauważyć resztki zimy. Najbardziej zimowy jest jastarnicki port, do którego południowo-zachodni wiatr przywiał lód z całej zatoki. Lód na szczęście nie jest twardy i choć utrudnia portowe manewry, to da się z nim żyć. Na powrót zimy jak na razie się nie zanosi, może na przełomie stycznia i lutego tradycyjnie da jeszcze o sobie znać.

Donos z dnia 08-01-2008, a dokładniej z godziny 07:21
Ilość stłuczek na śliskich drogach w ostatnich dniach potwierdza chyba dobitnie, że przysłowie powstałe i popularne za czasów Układu Warszawskiego jeszcze się nie zdezaktualizowało: Nie potrzeba Bundeswehry, nam wystarczy minus cztery. Ale to już powolutku za nami, bo w Jastarni jest teraz +4C i po zimowej nocy z 6 na 7 stycznia pozostały tylko wspomnienia.

Donos z dnia 07-01-2008, a dokładniej z godziny 08:00
W Jastarni jest już powyżej zera Celsjusza (dokładniej +3C), leżą resztki śniegu, jest bardzo ślisko, pochmurno i wilgotno. Aura nie należy do najprzyjemniejszych, a w dodatku jest poniedziałek... No cóż... aby do wiosny...;-)

Donos z dnia 06-01-2008, a dokładniej z godziny 16:30
Na Półwyspie Helskim powoli kończy sie zima: temperatura powietrza już bliska 0C (choć jeszcze po ujemnej stronie), z nieba spadło trochę deszczu ze śniegiem (jutro, najdalej pojutrze pewnie stopnieje), na drogach i chodnikach szklanka, więc Trzej Królowie w tym roku jakoś specjalnie pogodni nie są.
Natomiast na biblijnej ziemi w dalszym ciągu kontynuujemy poddierżanije drużby pomiędzy narodami polskim i ukraińskim. W roku 2012 jak znalazł, a zabawy przy tym nie mało, więc czemu nie?
Kolejny raz dokumentujemy po linii fristajlu, choć ostatnio zacieśnialiśmy drużbu po linni wave, ale niestety jakiś szpion-diwersant spowodował, że w technicznych środkach foto-dokumentacji operacyjnej zabrakło prądu z powodu wyładowanych baterii. Wrogie ośrodki twierdzą, że to skleroza, a nie żadna dywersja, ale my nie dajemy posłuchu tej podłej propagandzie, a wspominamy o niej jedynie, aby ukazać do jakich metod potrafią się niektóre nieuświadomione politycznie jednostki posunąć.

Donos z dnia 05-01-2008, a dokładniej z godziny 07:19
Huhuha! Huhuha! Nasza zima zła! W nocy mróz spadł do -8C, a silny wiatr obniżył temperaturę odczuwalną do około -20C, a to już jest naprawdę COŚ! Ciekawa sprawa, bo w ogóle nie ma śniegu, czyli gdyby takie warunki sie utrzymały, zatoka zamarzłaby i pojawiłyby się idealne warunki do IceSurfingu. W tej chwili lekko przemarza woda w najpłytszej i najspokojniejszej części Zatoki Puckiej, czyli pomiędzy Swarzewem a Władysławowem, jednak lód jest nawet tam ze względu na wiatr nierówny i za słaby na lodowate ślizganie. Niestety jutro już mrozu nie będzie. Nie będzie tez ładnych widoczków, bo zachmurzy się, a z nieba spadnie trochę śnieżno-deszczowej pulpy, która na szczęście szybko stopnieje i po kilkudniowej zimie nie zostanie ślad.

Donos z dnia 04-01-2008, a dokładniej z godziny 08:09
Nad Europą wschodnią panuje ogromny wyż rosyjski z rekordowym ciśnieniem w centrum wynoszącym 1063 hPa. Polska jest w zasięgu tego wyżu w mroźnym, kontynentalnym powietrzu napływającym ze wschodu. I faktycznie, wystarczy z rana wystawić głowę za okno i jedno wiadomo na pewno: jest mroźno (-5C, czyli jak na Półwysep to już naprawdę dużo), a mocny z południowo-wschodni wiatr powoduje, że temperatura odczuwalna jest o około 10C niższa. Jednym dwu-słowem jest zimno i wietrznie, czyli na spacery trzeba się naprawdę ciepło ubierać. Tych, którzy zdecydują się na spacer po Półwyspie informujemy, że zawarta w piasku wilgoć zamarzła, więc teraz po plaży można wygodnie spacerować, tym bardziej, że spodziewamy się dziś i jutro odrobiny słońca. Z powodu kierunku wiatru polecamy maszerowanie w kierunku Helu lasem, a dopiero z powrotem plażą (wtedy wiatr będzie wiał w plecy). Niestety w niedzielę zima się skończy i nadejdzie odwilż. Znów będzie szaro, buro i wilgotno, i nic nie zapowiada rychłej zmiany tego typu pogody. Dopiero w drugiej połowie stycznia może znów wrócić zima. Być może również ze śniegiem włącznie. Gdyby komuś taka sytuacja pogodowa nie pasowała, zawsze może na przykład pokibicować nieco bardziej słonecznemu od niedzielnej pogody Towarzystwu Przyjaźni Polsko-Ukraińskiej, które działa za równo w temacie foto, jak i po linii video.

Donos z dnia 03-01-2008, a dokładniej z godziny 19:08
W kontekście nachodzących Euro 2012 prowadząc aktywną i dzienno-nocną działalność w ramach polsko-ukraińskiego Towarzystwa Krzewienia Przyjaźni (a jakże!) Polsko-Ukraińskiej z siedzibą dla odmiany w znanym z tolerancji nomen omen egipskim El Tur polecam Szanownemu Państwu kilka naprędce i mokrym jeszcze palcem pstrykniętych fotografii, które jednakoż ową przyjaźń nieco wykazują, co niechybnie celem wspomnianego Towarzystwa jest. Quod erat demonstrandum...

Donos z dnia 02-01-2008, a dokładniej z godziny 21:47
W Jastarni już poniżej 0C, a dokładniej -2C. Prognoza na jutro zapowiada równie mroźny, ale na szczęście w końcu słoneczny dzień. Natomiast my kontynuując wyjazdową działalność w ramach polsko-ukraińskiego towarzystwa wzajemnej adoracji przedstawiamy krótki i naprędce poczyniony filmik prezentujący nowoczesne sposoby aktywnego leczenia urazów kończyn dolnych. Jednym trzy-słowem: Zapraszamy na film!

Donos z dnia 02-01-2008, a dokładniej z godziny 08:21
Drugi dzień stycznia zaczyna się pochmurno i póki co jeszcze po dodatniej stronie termometru, ale z biegiem dnia temperatura spadnie poniżej 0C i zacznie się trwający do niedzieli okres nieco mroźnej (-3/-5C), ale bezśnieżnej zimy. Plus z tego minusa jest taki, że wilgotny piasek na plażach zamarznie na twardo i będzie można łatwiej chodzić na spacery, tym bardziej że ma również pokazać się słoneczko.

Donos z dnia 01-01-2008, a dokładniej z godziny 18:23
Z cyklu ogłoszenia parafialne:
"Oceansource El Tur" to nazwa nowej bazy windsurfingowej powstałej w miejscowości El Tur na Półwyspie Synaj w Egipcie (powstała w miejsce El Tur Windsurfing). Oceansource to nowi właściciele oraz najnowszy (rocznik 2008) sprzęt wiodących marek: RRD, EZZY i Tushingham. Dodatkowo w lutym będzie trwała promocja 2 za 1, czyli wypożyczając sprzęt na 2 tygodnie a płaci się za 1 tydzień lub wypożyczając na 1 tydzień 2 zestawy (dla siebie i drugiej osoby) płaci się tylko za 1 zestaw. Nowi właściciele zdają sobie również sprawę z popularności jaką cieszyły się wśród gości wyjazdy na spot WAVE i obiecują, iż latem 2008 otworzą kolejną bazę właśnie na plaży wave. Powstaje tam jednocześnie nowy hotel z 48 2-osobowymi pokojami, basenem oraz innymi udogodnieniami (restauracja/bar). Więcej informacji na ten temat (również w języku polskim) znajdziecie Państwo na stronie Oceansource El Tur.

Donos z dnia 01-01-2008, a dokładniej z godziny 16:12
Na koniec pierwszego dnia 2008 roku, żeby tradycji stało sie zadość, mamy wieczorny widoczek. Może nie jest za bardzo polski, ale za to tez z półwyspu równie piaszczystego, jak nasz wąski pasek piasku.

Donos z dnia 01-01-2008, a dokładniej z godziny 08:16
A tak wygląda Jastarnia "o wschodzie" słońca.

Donos z dnia 01-01-2008, a dokładniej z godziny 07:25
Miło mi Państwa powitać w Nowym 2008 Roku. Jeszcze raz wszystkiego najlepszego. Ale jako sumienny donosiciel równocześnie pragnę uprzejmie poinformować, że w Jastarni (a tak, Jastarnia jeszcze stoi i ma się dobrze, i kolejny raz udowodniła, że nawet zabawę sylwestrową przetrwa - taka solidna, choć na wąskim pasku piasku zbudowana) panuje spokojna atmosfera: wiatru prawie nie ma (około 2 Bf z południowego wschodu), nic na głowę nie pada, ale czuć wilgoć w powietrzu (wilgotność około 95%), temperatura powietrza +2C z delikatną tendencja spadkową, temperatura wody +5C, a ciśnienie 1022 hPa i wolno rośnie (tendencja +0,5 hPa/3h). Niestety jest również pochmurno, choć słońce jeszcze nie wstało. Prognoza na najbliższe dni przewiduje 5-6 dniową zimę (od jutra do niedzieli), więc na brak atrakcji narzekać nie można. Ot i tak z grubsza prezentuje się ten pierwszy poranek pierwszego dnia stycznia nowego 2008 roku.

Donos z dnia 01-01-2008, a dokładniej z godziny 07:01
Nowy Rok, nowy miesiąc, nowe wiadomości. Donosy z poprzednich miesięcy znajdziecie Państwo w naszym przepastnym ARCHIWUM.

=======================================================

Donosy z poprzednich miesięcy znajdziecie Państwo w naszym Archiwum.

Jeśli jakakolwiek fotografia z "Donosów" jest z Twoim udziałem, a z jakichkolwiek powodów jest Ci to nie rękę, napisz na adres info@augustyna.pl. Zdjęcie zostanie natychmiast usunięte z sieci i innych nośników. Tutaj natomiast znajdziecie pozostałe zasady wykorzystania naszych zdjęć.


Początek strony

Strona główna