Zapraszamy na wczasy !Augustyna donosi

OW AUGUSTYNA - Jastarnia | Willa AUGUSTYNA - Jastarnia | OW ŻEGLARZ - Jastrzębia Góra
Rezerwacja | Cennik | Dojazd | O Półwyspie | O nas | Sznurki | Teneryfa | Księga Gości
Widok na morze | Pogoda | FAQ | DVD | FotoGaleria | Donosy | Pomoc | Kontakt

***** Donosy prosto z plaży w Jastarni *****

Donosy pochodzą z plaży przed OW Augustyna w Jastarni.
Wiadomości z poprzednich lat znajdziecie w archiwum.
Donosy sponsoruje Apartament La Perla w El Medano.
Znajdź nas na:

Facebook:
Facebook - Augustyna.pl

Youtube:
Youtube - Kanał Augustyna.pl


Vimeo:
VIMEO - Kanał Augustyna.pl i SurfMedano.com


Instargram:
Instagram - Kanał Augustyna.pl i SurfMedano.com

Donos z dnia 31-07-2013, a dokładniej z godziny 21:52
Słonko zaszło, czyli ostatni dzień lipca 2013 już za nami. A wraz z nim cały lipiec, który doprawdy na sie w tym roku niezwykle udał.

Donos z dnia 31-07-2013, a dokładniej z godziny 20:50
Po cudownym poranku nastał nam nieciekawy dzień, ale po południu sprawy się diametralnie zmieniły i nagle znów wszyscy mieli uśmiech jak banan od ucha do ucha i dosłownie aż podskakiwali pod niebiosa z tej radości. Zresztą po prostu inaczej być nie ma prawa na naszym cudownym wąskim pasku piasku zwanym Półwyspem Helskim, o czym można się chyba przekonać oglądając więcej fotografii w naszej najnowszej IścieKaraibskiejFotoGalerii. Zapraszamy! Tym razem naprawdę warto!

Donos z dnia 31-07-2013, a dokładniej z godziny 06:58
I jak się tu nie zachwycać lipcem 2013? Było i jest naprawdę ładnie! Ot choćby kto się wczoraj nie napływał, to się dzisiaj poopala i kolejny raz wszyscy mają uśmiechy od ucha do ucha!

Donos z dnia 30-07-2013, a dokładniej z godziny 18:34
No i znów zawiało i zaświeciło, i wszystkich zadowoliło, o czym świadczy krótki filmik w naszej najnowszej HawajskiejVideoGalerii. Zapraszamy! Podobno warto!

Donos z dnia 29-07-2013, a dokładniej z godziny 08:17
Wczoraj troszkę po południu powiało, ale dzisiaj znów mamy lipcowa klasykę, czyli najpierw poranna rosa i kompletny brak wiatru, które wkrótce przerodzą się w nieznośny, duszny upał, który może skończyć się burzą.

Donos z dnia 28-07-2013, a dokładniej z godziny 12:44
Upał niemiłosierny, ale na szczęście pojawiło się trochę orzeźwiającego wiatru, więc posiadacze co większej ilości monofilmu śmogają to w lewo, to w prawo.

Donos z dnia 27-07-2013, a dokładniej z godziny 06:46
Zaprzyjaźniona meduza i wizytująca nasze molo telewizja zgodnie twierdzą, że dziś będzie tak jak wczoraj i zdaje się, że się nie mylą - będzie gorąco, słonecznie i bezwietrznie.

Donos z dnia 26-07-2013, a dokładniej z godziny 15:43
I znów po prostu żar z bezchmurnego nieba na plażę się leje, a ciało przy ciele hebanieje, o czym można się przekonać oglądając więcej fotografii i krótki filmik, które znajdziecie w naszej najnowszej BardzoUplanejPlazowejFotoGalerii. Zapraszamy! Podobno warto!

Donos z dnia 26-07-2013, a dokładniej z godziny 07:41
Nad Polską mamy obszar podwyższonego ciśnienia ZLATKA pomiędzy rozległymi niżami znad Rosji i Atlantyku. Taka sytuacja baryczna powoduje dość dynamiczne zmiany pogody. Rano zachmurzenie duże na północnym-wschodzie i wschodzie, a na pozostałym obszarze będzie pogodnie - zachmurzenie będzie małe lub żadne.

W ciągu dnia na północnym-wschodzie i wschodzie kraju zachmurzenie będzie malało, a na pozostałym obszarze kraju rosło do umiarkowanego (chmury Cumulus). Wieczorem zaś na przeważającym obszarze kraju znów zrobi się pogodnie i niemal bezchmurnie. Temperatury od +22C nad samym morzem do +32C na południowym-zachodzie. Wiatr zachodni i północno-zachodni, słaby. Ciśnienie będzie powoli spadać.

Piątek zaczyna się jeszcze nieco mgliście, ale kompletny brak wiatru i szybko rosnąca temperatura zwiastują, że już po śniadaniu będzie można iść na plażę . I trzeba się z tym spieszyć, bo kto się spóźni, temu zostaną już tylko miejsca stojące, bo właśnie teraz przeżywamy na Półwyspie prawdziwe oblężenie i raczej przez najbliższe 2-3 tygodnie to się nie zmieni. Sobota nadal będzie pogodnie słoneczna i upalnie bezwietrzna, a w niedzielę spodziewamy najpierw prawdziwego żaru z nieba (do +30C), a zaraz potem orzeźwiającej burzy.

Taka gorąca i burzowa pogoda potrwa do poniedziałku/wtorku by później znów wrócić do plażowej normy. Początek nadchodzącego tygodnia, to również jedyna szansa na wiatr dla surferów, bo w ten weekend wiatru będzie jak na lekarstwo albo i wcale.

A co poza tym? A poza tym mamy po prostu szczyt sezonu, czyli jest mnóstwo ludzi i samochodów, a mało miejsca dla nich. A ponieważ ciągle mamy i mieć będziemy temperatury dobrze powyżej +20C zarówno w powietrzu, jak i w wodzie, to szybko to się nie zmieni.
Jak by nie było później, to ten weekend będzie na pewno plażowy. Windsurferzy, kitesurferzy i wszelkiej innej maści wyznawcy wiatru chwilowo mogą zawiesić sprzęt na kolek i oddać się wspomnieniom i grajdołowym rozmyślaniom o tym, kiedy wiatr znów na dobre zawieje lub jakich to diabelskich sztuczek trzeba, aby zawiał szybciej i mocniej...

Donos z dnia 25-07-2013, a dokładniej z godziny 07:12
Mieliśmy dziś wrócić na plażę, ale złapaliśmy jeden dzień opóźnienia. Słońce będzie dopiero jutro, ale już dziś będzie ciepło, a potem cieplej i cieplej, aż w poniedziałek przekroczymy +30C, by zaraz potem rozładować sytuację potężna burzą. A później znów uspokojenie i powrót pogody plażowej.

Donos z dnia 23-07-2013, a dokładniej z godziny 06:55
Kto się poopalał, ten jest brązowy, a kto nie, niech żałuje, bo od dziś mamy półtora dnia przerwy w opalaniu. Ranek jest jeszcze słoneczny, ale z czasem zachmurzy się i rozwieje do 5 Bf, czyli dziś pływamy. Jutro wiatru zacznie sie robić mniej, a słońca więcej. W czwartek znów wrócimy na plaże.

Donos z dnia 22-07-2013, a dokładniej z godziny 08:27
Różnica pomiędzy tym co było wczoraj, a tym co będzie dziś, jest taka, że dziś będzie tak samo tylko bardziej - bardziej słonecznie, bardziej gorąco i bardziej bezwietrznie. Ufff...

Donos z dnia 21-07-2013, a dokładniej z godziny 13:18
Co tu dużo pisać - żar się z nieba leje, a ciało przy ciele mahonieje, a na plaży już prawie tylko miejsca stojące, o czym można się przekonać oglądając więcej fotografii i krótki filmik, które znajdziecie w naszej najnowszej PlażowejFotoGalerii. Zapraszamy! Podobno warto!

Donos z dnia 21-07-2013, a dokładniej z godziny 07:30
Słoneczna i wietrzna sobota skończyła się bardzo spokojnie i równie spokojnie oraz ładnie zaczyna się upalnie słoneczna niedziela. Będzie dzisiaj dużo słońca, mało chmur i mnóstwo plażowiczów. Odrobina wiatru po południu powinna ucieszyć surferów, czyli znów będzie dla każdego coś miłego w naszym hellskim raju.

Donos z dnia 20-07-2013, a dokładniej z godziny 09:19
Pochmurny piątek za nami, a przed nami słoneczna sobota - będzie świeciło i grzało, jak również nieco wiało. Da się i popływać (na dużym metrażu), poopalać się na plaży (za parawanem), czyli dla każdego będzie coś miłego.

Donos z dnia 19-07-2013, a dokładniej z godziny 07:08
Dzisiaj Polska kolejny raz znalazła się pomiędzy młotem (niż WERNER znad Zatoki Fińskiej) a kowadłem (wyż YASMINE znad Morza Północnego). Stąd na północy i wschodzie kraju będzie dziś zachmurzenie duże z możliwością przelotnych deszczów, a na pozostałym obszarze kraju umiarkowane. Temperatury od +18C nad samym morzem do +27C na południu. Wiatr zachodni skręcający na północno-zachodni, umiarkowany do silnego na północy. Ciśnienie będzie spadać.

Po całym tygodniu przepięknie słonecznej i wietrznej pogody chyba wszyscy są zadowoleni, nawet jeśli to diabelskie sztuczki są.
Piątek dla odmiany da odpocząć spalonym na heban lub mahoń plecom, bo wprawdzie będzie wiało, ale świeciło już nie za bardzo.
Na szczęście w sobotę znów wróci i słońce, i wiatr.

Niedziela czeka na nas z bardzo podobną słonecznie-ciepło-wietrzną aurą, a nadchodzący tydzień też nie inny - dużo słońca i wiatru oraz ciepło. Pewnie też zdarzy się taki pochmurny piątek jak dziś (który najprawdopodobniej będzie wtorkiem), ale generalnie chyba aż do końca lipca złego słowa na pogode powiedzieć nie będzie można.
W tym roku lipiec naprawdę zachwyca i wielkie DZIĘKI mu za to!

A co poza tym? A poza tym zaczyna się właśnie szczyt sezonu, czyli najwyższe stężenie człowieka (i co gorsza jego samochodu) na metr kwadratowy Półwyspu, ciągle mamy i mieć będziemy temperatury powyżej +20C zarówno w powietrzu, jak i w wodzie. Mamy też dobre rokowania na przyszłość, więc wakacje jeszcze potrwają długo. Są tacy, którzy prorokują utrzymanie się wysokich temperatur powietrza i wody potrwa niemal do końca września, czyli jeszcze prawie dwa miesiące jak w bezchmurne niebo strzelił, a potem wcale nie koniec, bo przecież czeka nas jeszcze babie lato...

Donos z dnia 18-07-2013, a dokładniej z godziny 13:19
Ostatnio na Półwyspie nieźle wiało, ale nie tylko tutaj. Po drugiej stronie Zatoki Puckiej tez było nieźle, o czym świadczą zdjęcia autorstwa Bartosza Żabińskiego. Bardzo dziękujemy!

Donos z dnia 18-07-2013, a dokładniej z godziny 06:42
I znów Nihil novi sub Sole... poranna rosa, bezchmurne niebo, czyli kolejny dzień plażowy, no może z odrobinką wiatru dla posiadaczy co większych zestawów.

Donos z dnia 17-07-2013, a dokładniej z godziny 08:12
Po wczorajszych iście diabelskich przygodach dziś oprócz bezchmurnie błękitnego nieba już naprawdę nic więcej na nie potrzeba. Po trzech dniach wiatru i słońca niemal wszystkich surferów wszystko i wszędzie boli, więc przyda się dzień lub dwa pogody po prostu plażowej.

Donos z dnia 16-07-2013, a dokładniej z godziny 18:26
Zdecydowanie jest pięknie w naszym HELLskim RAJU i wcale nie dlatego, że NERGAL do nas zawitał i "kopyta" mu się od świętej jastarnickiej wody nie zapaliły, ale dlatego że na naszym wąskim pasku piasku jest naprawdę po prostu i najzwyczajniej PIĘKNIE!

Donos z dnia 16-07-2013, a dokładniej z godziny 16:01
No i niech ktoś powie, że nie jest pięknie w naszym HELLskim raju skoro nawet Pan Podziemi NERGAL do nas zawitał.

Donos z dnia 16-07-2013, a dokładniej z godziny 09:17
Wietrznie słoneczny poniedziałek już niestety za nami, a przed nami nie mniej wietrzny, ale pochmurny wtorek. Dziś będzie wiało, wiało i wiało, ale świeciło dopiero po południu. Tak czy inaczej, kto żyw już mknie na wodę, bo warun jest...;-)

Donos z dnia 15-07-2013, a dokładniej z godziny 18:50
Nie ma co tu się dużo rozpisywać - po prostu dziś w Jastarni tak świeciło, wiało i grzało, że nawet najspokojniejsi ludzie z radości krzyczeli, że lepiej już być nie może w naszym hellskim raju. Zresztą popatrzcie sami na więcej fotek, które znajdziecie w naszej najnowszej HellskoKaraibskiejFotoGalerii. Zapraszamy! Naprawdę warto!

Donos z dnia 15-07-2013, a dokładniej z godziny 12:17
Poniedziałkowy poranek początkowo nie był zbyt ciekawy, ale z czasem pojawiło się słońce, które cieszy plażowiczów, a wieczorem powinna nieco wzrosnąć siła wiatru, żeby surferzy tez mieli coś od życia. Podobnie będzie przez cały tydzień - będzie i słońce, i wiatr i powyżej +20C na termometrze. Nie powinno padać, czyli naprawdę w tym roku na lipiec nie można narzekać.

Donos z dnia 14-07-2013, a dokładniej z godziny 18:09
Jedni spędzili niedzielę 14 lipca 2013 na RODOS, a inni w Jastarni, gdzie zapanowały nam tak zwane Hellskie Hawaje , czyli jednocześnie było słonecznie i wietrznie oraz ciepło, czyli wszyscy miłośnicy wiatru i wody automatycznie mieli dobry humor i naprawdę bardzo, ale bardzo miło spędzili czas, o czym można się przekonać oglądając więcej fotografii w naszej najnowszej HelskoHawajskiejFotoGalerii. Zapraszamy! Naprawdę warto!

Donos z dnia 14-07-2013, a dokładniej z godziny 06:49
Poranna rosa i błękit nieba wskazują, że możemy dziś liczyć na ładną, plażową pogodę. Ale jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to możemy się dzisiaj jeszcze spodziewać dobrego wiatru z dobrego kierunku, czyli po prostu jest szansa po południu na hawaje.

Donos z dnia 13-07-2013, a dokładniej z godziny 07:27
Piątek zakończył się dość majestatycznie i zupełnie ładnie. Sobota niestety zaczyna sie brzydko, czyli pochmurno i wilgotno. Północny wiatr cieszy surferów i tylko ich w takich raczej szaro-burych okolicznościach poranka. Z czasem pojawia się przejaśnienia, później rozpogodzenia, ale na plażę można będzie pójść chyba dopiero jutro.

Donos z dnia 12-07-2013, a dokładniej z godziny 11:04
Ostatnio mamy dużo wiatru, ale mało zdjęć. Na szczęście dzięki niezwykłej wprost uprzejmości pana Wojciecha Bednarskiego możemy pokazać Państwu jak to ostatnio na Półwyspie bywało. Wielkie DZIĘKI Panie Wojtku!

Donos z dnia 12-07-2013, a dokładniej z godziny 07:17
W piątek pogodę w Polsce Nadal będzie kształtował białoruski niż UZ, stąd zapanuje dziś przeważnie duże zachmurzenie i przelotne opady deszczu. W centralnej, wschodniej i południowej części kraju możliwe burze. Od północno-zachodniej części kraju od godzin południowych przyjdą rozpogodzenia. Temperatury od +16C stopni na południu do +23C na wschodzie. Wiatr zachodni i północno-zachodni, słaby do umiarkowanego, w czasie burz silny i porywisty. Ciśnienie będzie powoli wzrastać.

Widoczne wczoraj na zachodzie chmury są już nad nami i niestety lekko pada z nich deszcz. Pocieszające jest to, że już po południu powinniśmy móc zobaczyć słońce, a na pewno wtedy przestanie popadywać. Pełnego obrazu sytuacji dopełnia silny północny wiatr (5Bf), który jednych martwi, a drugich cieszy, bo będzie można popływać. Może kierunek nie jest najszczęśliwszy, ale nie ma co wybrzydzać, tylko pływać jak wieje.

W sobotę więcej słońca i trochę mniej wiatru (4Bf), ale z lepszego kierunku (NW). Plażowicze zaopatrzeni w parawany i/lub okopani w grajdołach być może znajdą parę słonecznych chwil dla siebie. W niedzielę nic już nie powinno zakłócać procesu opalania, a zachodnie 4Bf po południu dopełnią obraz tego weekendu.

Nadchodzący tydzień powinien byc bardzo przyzwoity, czyli może zdarzyć się pochmurny lub wietrzny dzień, ale generalnie czeka nas pogoda słoneczna i plażowa, czyli na pewno będzie można "strzaskać się na heban", "spiec raka" lub najzwyczajniej w świecie opalić się.

No właśnie, jak to jest z tym opalaniem...?
Okazuje się, że to co postrzegamy jako opaleniznę jest melaniną w komórkach warstwy rogowej naskórka. Melanina to naturalny pigment powstający w procesie melanogenezy. Leżąc leniwie na plaży zmuszamy naszą skórę do ciężkiej pracy, czyli właśnie syntezy melaniny. Wytwarzanie melaniny jest procesem obronnym skóry podczas naświetlania promieniami UV (np. słonecznymi) i zapobiega zniszczeniom zależnym od UV. Melanina pochłania promieniowanie UVA i UVB oraz neutralizuje wolne rodniki.

Biosynteza melaniny rozpoczyna się od utlenienia aminokwasu - tyrozyny pod wpływem enzymu - tyrozynazy. Następnie powstają dwie grupy barwników: eumelaniny i feomelaniny . Eumelanina ma kolor ciemno-brązowy, feomelanina - jasno-czerwony. Zabarwienie skóry zależy od stosunku ilości eumelaniny do feomelaniny, który jest warunkowany genetycznie i dlatego niektórzy z nas spiekają się "na raka", a inni "na mahoń".

Donos z dnia 11-07-2013, a dokładniej z godziny 08:56
Szansa na pustą plażę kończy się około godziny 8 rano...;-)

Donos z dnia 11-07-2013, a dokładniej z godziny 06:42
Wczoraj popływali, to dziś się będą opalali, bo dzisiaj od samego rana tak zwana klasyka gatunku, czyli lipcowy dzień plażowy, który zaczyna się poranną rosą i zupełnym brakiem wiatru oraz szybko rosnącą temperaturą, a co z tym idzie nasyceniem plaży przez wczasowiczów. A jutro znów pływamy...

Donos z dnia 10-07-2013, a dokładniej z godziny 07:14
Początek lipca upłynął nam przede wszystkim na leniwym opalaniu się, więc teraz mamy siły aby przetrwać lekkie załamanie pogody, które potrwa mniej więcej do najbliższego weekendu włącznie. Dziś poranek jeszcze błękitno-słoneczny, ale z czasem zacznie przybywać i chmur, i wiatru, który z pewnością ucieszy wiatrolubnych surferów. Słaby deszcz możliwy jest dopiero jutro, a niemal pewny w piątkowy wieczór i noc. Sobota i niedziela powinny być już suche, ale nadal wietrzne. Słońca powinno z czasem przybywać, a od poniedziałku prawdopodobnie wróci pogoda plażowa.

Donos z dnia 09-07-2013, a dokładniej z godziny 13:02
Od paru dni w pogodzie nuda, bo nic tylko słonko grzeje i ciało nam hebanieje. Od czasu do czasu dla odmiany parę węzłów wiatru pozwala posiadaczom co większych kajtów i żagli na parę ślizgów. I tak właśnie leniwie czas nam płynie. Od jutra zapowiada się powolna zmiana tego stanu rzeczy. Będzie ciekawiej w pogodzie, czyli więcej wiatru, mniej słońca, a czasem trochę deszczu - po prostu dla każdego coś miłego.

Donos z dnia 07-07-2013, a dokładniej z godziny 14:29
Co tu dużo pisać - żar się z nieba leje, a ciało przy ciele mahonieje, o czym można się przekonać oglądając więcej fotografii i krótki filmik, które znajdziecie w naszej najnowszej PlażowejFotoGalerii. Zapraszamy! Podobno warto!

Donos z dnia 06-07-2013, a dokładniej z godziny 08:51
Zgodnie ze scenariuszem dziś jest naprawdę ładnie, a po południu będzie jeszcze bardziej, czyli najpierw idziemy na plażę, a później na wodę.

Donos z dnia 05-07-2013, a dokładniej z godziny 20:48
Po słonecznym dniu mamy słoneczny wieczór, który oferuje też trochę wiatru dla chętnych. To akonto jutrzejszych hawajów.

Donos z dnia 05-07-2013, a dokładniej z godziny 07:43
W piątek w Polsce pogodne karty rozdawać będzie wyż XENA, dzięki któremu zacznie do nas napływać nieco chłodniejsze powietrze polarne morskie. Procesowi temu będzie towarzyszyć powstawanie opadów przelotnych deszczu i burz. Ranek przeważnie z zachmurzeniem umiarkowanym do dużego, tylko na wschodzie pogodnie. W Polsce zachodniej możliwe są miejscami opady przelotne deszczu i lokalne burze, których z biegiem dnia będzie coraz więcej. Po południu opady i burze mogą wystąpić już w całym kraju. Temperatury od +23C na zachodzie do nawet +33C na wschodzie. Wiatr słaby do umiarkowanego, północno-zachodni, tylko na wschodzie początkowo zmienny. W czasie burz możliwe silniejsze porywy wiatru. Ciśnienie będzie rosnąć.

Lipiec zaczął się pogodą w kratkę, ale dzisiaj tę kratkę Pani Natura postara się rozprostować do postaci drutu, bo od jutra powinniśmy co najmniej przez tydzień cieszyć się pogodą jak drut, czyli ciepłą i bardzo słoneczna aurą. Rzut oka za okno na razie nie potwierdza tej tezy, ale już za parą godzin słońce na Półwyspem zacznie królować na błękitnym niebie. Przynajmniej wszystko na to wskazuje i nie pozostaje nam nic innego jak trzymać się tej teorii.

W sobotę oprócz słońca dla plażowiczów około południa powinno się pojawić czterech Beaufortów dla zwolenników wiatru. To będą pewnie tylko 2, 3 godzinki, ale lepszy rydz niż nic. W każdym razie warto się przygotować, bo jeśli prognoza się sprawdzi, to znów mogą czekać nas hellskie Hawaje, a może i Karaiby.

W niedzielę wiatr siądzie, a z czasem może pojawić się trochę cirrusów - czeka nas typowa pogoda niedzielno-rodzinnie-plażowo-spacerowa, a od poniedziałku ładnej pogody ciąg dalszy, czyli w przyszłym tygodniu dużo słońca, mało wiatru i temperatury wyraźnie ponad +20C. Co będzie jeszcze dalej nie wiadomo, ale na razie nic nie wskazuje na jakieś późniejsze zmiany tego stanu rzeczy, co pewnie wyraźnie przełoży się na stale rosnący poziom nasycenia wczasowiczami naszego wąskiego paska piasku.

Donos z dnia 04-07-2013, a dokładniej z godziny 07:19
Czwartkowy poranek wita nas lekko zacirrusowanym niebem, słabnącym wiatrem z południa i rosnąca temperaturą powietrza. Później będzie cieplej, potem gorąco, następnie upalnie i na koniec dnia parno i duszno, a wieczorem burzowo. Ale zanim zagrzmi wieczorna burza można śmiało wyruszać na plażę. Promienie UV bez problemu przenikają przez cirrusy, więc opalenizna gwarantowana.

Donos z dnia 03-07-2013, a dokładniej z godziny 06:41
Pogody jak drut ciąg dalszy, czyli wczoraj było miło, ale się dzisiaj wcale nie skończyło, bo zupełny brak wiatru i tradycyjna poranna rosa oraz bezchmurnie błękitne niebo pozwalają przypuszczać, że dziś będzie po prostu lipcowy dzień plażowy.

Donos z dnia 02-07-2013, a dokładniej z godziny 21:28
Dzisiejsza pogoda w kratkę po południu powolutku zaczęła się coraz bardziej przekształcać w pogodę jak drut, czyli zrobiło się niema zupełnie bezchmurnie i podobno tak ma pozostać na dłużej...

Donos z dnia 02-07-2013, a dokładniej z godziny 08:08
Drugi dzień lipca podobnie jak pierwszy proponuje nam pogodę w kratkę. Wczoraj najpierw wiało spod chmur, a potem świeciło z niemal zupełnie błękitnego nieba.
Dzisiaj natomiast najpierw nam świeci, a dopiero później się zachmurzy i pewnie tez popada. Pewnie a nie na pewno, bo na przykład wczoraj W Jastrzębiej Górze przeszła prawdziwa ulewa, a u nas spadły dosłownie trzy krople. Po prostu konwekcja (czyli proces odpowiedzialny za wypiętrzanie chmur burzowych) lubi stały ląd, a nie jego namiastkę w postaci wąskiego pasku piasku.

Donos z dnia 01-07-2013, a dokładniej z godziny 07:16
W związku z licznymi pytaniami drogą elektryczną, telefoniczną i bezpośrednią o prognozę pogody na najbliższe wakacje przypominamy raz jeszcze wiersz Piotra Kanarka:

Lat temu już wiele, dla naszej wygody,
Wymyślił ktoś mądry prognozę pogody.
Niezbędna to sprawa dla całej ludzkości,
Bo wpływ ma ogromy dla życia jakości.

Wiadomo, że każdy kto mądrym się mieni,
Chce wiedzieć, czy wkrótce pogoda się zmieni.
Czy śnieg będzie padać, czy znów się ochłodzi,
Czy może od jutra się znów wypogodzi.

Najprostszy z możliwych był sprawy początek,
(zapewne nie będzie to żaden wyjątek).
Potrzeba niezmiennie od wieków istniała,
Pogoda od kobiet jest bardziej niestała.

Najprościej jak można pogodę badano,
Bo metod naukowych w przeszłości nie znano.
Gdy nasi dziadowie prognozy szukali,
Najczęściej się o nią pytali górali.

Patrzyli więc w niebo ojcowie i dziady,
Zgadując czy zstąpią na ziemię opady.
Badając wciąż nieba błękity, czerwienie,
Wielkości opadów i nieba chmurzenie.

Odgadnąć pogodę, nie lada to sztuka,
Z pomocą więc przyszła ludzkości NAUKA.
Mozolą się ciągle naukowców zastępy,
By zrobić w prognozach znaczące postępy.

Kamieniem milowym był tutaj TERMOMETR,
Któremu wnet przyszedł z pomocą BAROMETR.
Zdawało się przodkom, że starczą te sprzęty,
Lecz lepsze wymyśla się wciąż instrumenty.

Latały więc później nad ludzi głowami,
Specjalne balony nazwane SONDAMI.
A w modzie obecnie są dziś SATELITY,
- Tak twierdzą dzisiejsze naukowe elity.

Technika najnowsza w ogóle jest super,
Gdyż dzisiaj pogodę zgaduje KOMPUTER.
Ten postęp nas dzisiaj kosztuje miliony.
Czy warte nakładów mądrości tej plony?

Dziś prognoz pogody jest wszędzie bez liku.
Są w radiu, w gazetach i w każdym dzienniku.
Jedynie ten problem nam ciągle zawadza:
Pogoda z prognozą się często nie zgadza.

Więc mimo, że ludzkość wciąż kroczy z postępem,
I pragnie panować nad morza odmętem,
Nad ziemią i niebem, nad deszczem i burzą,
Do dziś niewiadomych w temacie tym dużo.

Więc jeśli nieśmiało, tak sobie, przez grzeczność,
Spytamy fachowców o prognoz skuteczność,
Odpowiedź jest prosta: czy słońce czy mrozy,
Najczęściej się takie sprawdzają prognozy:

- Że styczeń w tym roku powinien być chłodny,
- Że luty do stycznia być może podobny,
- Że w marcu jak w garncu a kwiecień to plecień,
Jak w starym przysłowiu (zapewne to wiecie),
- Że w maju powinno być raczej majowo,
- A w czerwcu być może zupełnie czerwcowo,
- Że w lipcu i sierpniu się jeździ na wczasy,
(dla starych i młodych najlepsze to czasy),
- We wrześniu wrzosami zapełnią się lasy.
A przy tym do szkoły znów pójdą bobasy,
- Jesienny październik - być może słoneczny,
- Dość zimny listopad,
- A grudzień - świąteczny.

Więc w związku z powyższym powstają pytania,
Czy sens jakiś mają naukowe badania?
Ta stara metoda się lepiej opłaca,
Pogodę najpewniej przepowie nam... BACA!

Post scriptum:
Zapewne pomyślisz, czytelniku drogi,
Że bardzo mój osąd dla nauki jest srogi,
Ja jednak zapewniam tu wszystkich odważnie,
Że wiersz ten pisałem... nie całkiem poważnie...

Donos z dnia 01-07-2013, a dokładniej z godziny 07:14
Szast prast i nie wiadomo kiedy, i nie wiadomo jak, ale czerwiec 2013 już za nami. Był to niezwykle upalny miesiąc (grubo ponad +2C powyżej średniej wieloletniej) i bardzo słoneczny, więc naprawdę nie było na co narzekać. No może wiatru nie dowieźli tyle, ile niektórzy by chcieli, ale za to wczoraj, jak również i dziś jest go pod dostatkiem.

Donos z dnia 01-07-2013, a dokładniej z godziny 07:01
Nowy miesiąc, nowe wiadomości. Donosy z poprzednich miesięcy i lat znajdziecie Państwo w naszym przepastnym ARCHIWUM.

=======================================================

Donosy z poprzednich miesięcy znajdziecie Państwo w naszym Archiwum.

Jeśli jakakolwiek fotografia z "Donosów" jest z Twoim udziałem, a z jakichkolwiek powodów jest Ci to nie rękę, napisz na adres info@augustyna.pl. Zdjęcie zostanie natychmiast usunięte z sieci i innych nośników. Tutaj natomiast znajdziecie pozostałe zasady wykorzystania naszych zdjęć.


Początek strony

Strona główna