Zapraszamy na wczasy !Augustyna donosi

OW AUGUSTYNA - Jastarnia | Willa AUGUSTYNA - Jastarnia | OW ŻEGLARZ - Jastrzębia Góra
Rezerwacja | Cennik | Dojazd | O Półwyspie | O nas | Sznurki | Teneryfa | Księga Gości
Widok na morze | Pogoda | FAQ | DVD | FotoGaleria | Donosy | Pomoc | Kontakt

***** Donosy prosto z plaży w Jastarni *****

Donosy pochodzą z plaży przed OW Augustyna w Jastarni.
Wiadomości z poprzednich lat znajdziecie w archiwum.
Donosy sponsoruje Apartament La Perla w El Medano.
Znajdź nas na:

Facebook:
Facebook - Augustyna.pl

Youtube:
Youtube - Kanał Augustyna.pl


Vimeo:
VIMEO - Kanał Augustyna.pl i SurfMedano.com


Instargram:
Instagram - Kanał Augustyna.pl i SurfMedano.com

Donos z dnia 30-07-2014, a dokładniej z godziny 09:40
Żar z nieba leją, ale odrobina południowego wiatru powoduje, że szczęśliwi posiadacze co większych latawców i co szczuplejszych sylwetek dają radę, a cała reszta też by chciała, ale chyba musi poczekać do jutra.

Donos z dnia 30-07-2014, a dokładniej z godziny 08:17
Troszkę to dziwne w czasie wakacji, ale te upały troszkę już wszystkich zmęczyły i właściwie to co nas trzyma przy życiu to obietnica lekkiego ochłodzenia jutro. Ma też być nieco wiatru, więc jest szansa, że da się przez chwilę normalnie oddychać. Pożyjemy to może pooddychamy...

Donos z dnia 29-07-2014, a dokładniej z godziny 12:08
Jedno jest pewne: "w temacie" warunki do plażowania mamy ostatnio z pewnością mistrzostwo świata!

Donos z dnia 29-07-2014, a dokładniej z godziny 07:45
Właściwie od paru tygodni nic się na Półwyspie nie zmienia. Ciągle jest mało wiatru, a dużo Celsjuszy i słońca. Miały być burze, ale dotarła tylko jedna wczoraj w nocy. Nic się więc właściwie nie zmieniło, czyli tak jak zawsze najpierw dzień wstaje lekko zamglony i dziwi się, że jest tak mało wody. A potem to już tylko tradycyjna poranna rosa i następnie plaża aż do samego wieczora. Tak było, tak jest i tak jeszcze długo będzie.

Donos z dnia 28-07-2014, a dokładniej z godziny 11:08
Temperatura +30C, wysoka wilgotność i kompletny brak wiatru - oto obraz jaki may za oknem...

Donos z dnia 27-07-2014, a dokładniej z godziny 12:19
Na plaży miejsc leżących już prawie brak, więc trzeba stać w wodzie. Zresztą upał taki, że właśnie w wodzie jest najlepiej. Wszyscy czekamy wieczora, będzie choć trochę chłodniej...

Donos z dnia 27-07-2014, a dokładniej z godziny 08:19
Ani grama wiatru, a oszalały termometr pędzi w górę! Uffff.... nie da się ani pisać, ani fotografować, więc to koniec donosu...

Donos z dnia 25-07-2014, a dokładniej z godziny 07:28
Dzisiaj Polska podzielona jest na 2 połowy: słoneczną i gorącą północ oraz deszczowe i chłodniejsze południe. Północna część kraju pozostanie bowiem pod wpływem słonecznego wyżu BERTRAM znad Morza Norweskiego, a pozostała część kraju znajdować się będzie w obszarze oddziaływania deszczowego niżu PAULA.
Temperatury od +20C podczas opadów deszczu do +30C na północy. Wiatr wschodni, umiarkowany. Ciśnienie będzie się wahać.

A na Półwyspie bez zmian. Kolejny tydzień stał pod znakiem słońca i bardzo słabego wiatru, czyli było po prostu bardzo plażowo. Nie inaczej też będzie dziś, ale od jutra szykują się zmiany tego plażowego stanu rzeczy. Otóż w sobotę najpierw zacznie się robić coraz cieplej, potem coraz duszniej i parniej, i kiedy będzie to już nieznośne, pewnie doczekamy się burzy.

Nie inaczej będzie w nadchodzącym tygodniu - generalnie scenariusz polegał będzie w ciągu dnia na stopniowym wzroście temperatury i wilgotności, a następnie rozładowaniu tego napięcia poprzez najczęściej wieczorne lub poranne burze. Szczęśliwie dla plażowiczów nie powinno padać w ciągu dnia, więc będzie okazja na podsmażenie się z każdego boku. Nieszczęśliwie dla surferów nadal nie spodziewamy się silnego wiatru, oprócz kilku porywów podczas burz.

Tak czy inaczej mamy przełom lipca i sierpnia, czy szczyt sezonu letniego, czyli próbujemy pobić rekord stężenia wczasowiczów na metr kwadratowy plaży, co oznacza, że w ten weekend właściwie bez względu na pogodę nie tylko na plażach, ale również na drogach pusto nie będzie. Przez najbliższe dni bezproblemowe poruszanie się po półwyspowych drogach jest możliwe tylko od późnego wieczoru do wczesnego przedpołudnia - w innych terminach królują mniejsze lub większe korki, co nie zmienia faktu (a właściwie go tylko potwierdza), że nigdzie nie jest tak pięknie jak w naszym półwyspowym hellskim raju.

Donos z dnia 23-07-2014, a dokładniej z godziny 08:46
I tak kolejny słoneczny dzień przed nami...

Donos z dnia 22-07-2014, a dokładniej z godziny 12:48
Dwudziesty drugi dzień lipca... kiedyś wielkie święto, dziś po prostu kolejny dzień w naszym hellskim raju - żar się z nieba leje, ciało przy ciele mahonieje, a wiatru jak nie było, tak nie ma, ale i tak jest po prostu pięknie!

Donos z dnia 21-07-2014, a dokładniej z godziny 08:50
Nuda jak na polskim filmie... - tak można by powiedzieć i byłaby to prawda, tylko trzeba dodać, że śliczna prawda. Bo prawdą jest, że codziennie i niezmiennie słońce nam zachodzi, a potem jest noc, po której następuje okraszony poranną rosą poranek, który z kolei wyznacza jeden kierunek, czyli na plażę. Następnie żar z nieba leją, a ciała brązowieją. Na koniec słońce znów zachodzi i tak w kółko Macieju. Do tego prognoza ciągle ta sama, czyli około +25C w powietrzu, +20C w wodzie, wiatr NE słaby do umiarkowanego i 16 godzin słońca na dobę. Może to i nudne, ale jakie ładne! Po prostu tak sobie tu żyjemy w naszym hellskim raju na cudownym wąskim pasku piasku zwanym Półwyspem Helskim.

Donos z dnia 19-07-2014, a dokładniej z godziny 21:10
Ah... te wieczorne widoczki...

Donos z dnia 18-07-2014, a dokładniej z godziny 07:19
W piątek Polska nadal znajdować się będzie w sferze wpływów wyży AYMEN. Dzień będzie bardzo pogodny z zachmurzeniem małym do umiarkowanego, tylko na krańcach wschodnich i południowych nieco większe zachmurzenie i tam lokalnie możliwe przelotne opady deszczu i burze. Temperatury od +23C nad samym morzem do +29C/+30C na pozostałym obszarze. Wiatr z kierunków północnych, słaby, w czasie burz silniejszy. Ciśnienie nadal będzie powoli spadać.

Mijający tydzień stał pod znakiem słońca i bardzo słabego wiatru, czyli było po prostu bardzo plażowo. Nie inaczej będzie dziś: znów zaczynamy od porannej rosy, zupełnego braku chmur i ani jednej zmarszczki na wodzie. Potem będą ukrop z nieba lali, a ludzie będą się na plaży opalali.

Nie inaczej będzie w nadchodzącym tygodniu - można zaryzykować tezę, że do końca lipca słoneczna i gorąca aura nie powinna nas opuścić, a najpewniej zostanie na jeszcze dłużej.

Wszystko zatem w pogodzie "gro i bucy", a poza tym przez najbliższe tygodnie nasz Półwysep nie nazywa się już HEL, ale HELL, bo linia autobusowa o numerze nomen omen 666 na trasie Dębki-Hel(l) właśnie zaczęła działać. Przejazd tym autobusem to podobno niezapomniane przeżycie...

Donos z dnia 17-07-2014, a dokładniej z godziny 09:42
Nihil novo sub Sole, czyli jak nie było chmur tak i ich nie ma, a od samego rana żar się z nieba leje i jedyna rada na to, to zanurzyć się w wielkim błękicie, ani jutro, ani pojutrze, ani nawet popojutrze zmian w wyżej wymienionym stanie rzeczy nie przewidujemy.

Donos z dnia 16-07-2014, a dokładniej z godziny 20:56
Pomeranka to tradycyjna łódź kaszubska, która kiedyś była tu podstawą rybołówstwa, jak i transportu. Pomimo prostoty to bardzo udana i dzielna konstrukcja, która sprawdziła się w wielu warunkach pogodowych. Wysokie i rozchylone na dziobie burty powodują, że Pomeranka podczas żeglugi na fali bierze mało wody z bryzgów, a nawet duże przechyły nie grożą zalaniem kokpitu. Generalnie na fali łódka ta nie traci prędkości, idzie miękko i bez uderzania dnem o wodę. Płaskie dno i duża szerokość zapewniają dobrą stateczność, a kształt podwodnej części kadłuba zapewnia Pomerance naprawdę zadziwiającą stateczność kursową. Sternik może puścić ster i na dobre kilka minut zająć się czym innym, a łódka nadal będzie trzymała kurs. Duża stateczność kursowa powoduje, że i wiosłowanie jest przyjemne, bo nie trzeba ciągle korygować kursu. Pomeranka to naprawdę udana konstrukcja, choć na pierwszy rzut oka jakby wszystko temu zaprzecza - wydaje się być zbyt prosta, aby mogła być dobra, o czym można się przekonać oglądając więcej fotografii, które znajdziecie w naszej najnowszej WieczornoPomerankowejFotoGalerii. Zapraszamy! Podobno warto!

Donos z dnia 16-07-2014, a dokładniej z godziny 15:29
Żar się z nieba leje i upał wytrzymać da się tylko na wodzie lub najlepiej pod wodą.

Donos z dnia 16-07-2014, a dokładniej z godziny 07:23
Lipcowej klasyki ciąg dalszy, czyli bez zbędnych ceregieli najpierw słońce wschodzi na bezchmurnym niebie, potem jest poranna rosa i odurzający zapach kwitnących kwiatów, a po chwili kierunek jest już tylko jeden: idziemy na plażę póki jest tam jeszcze wolne miejsce.

Donos z dnia 15-07-2014, a dokładniej z godziny 14:09
Słońce rano wstało, ludzie się autentycznie ucieszyli, ale pojawiły się niestety również efekty uboczne: to samo ujęcie plaży z rana po paru godzinach zmieniło się w taki obrazek, albowiem właśnie z powodu słońca tłumy na rzeczoną plażę naprawdę tłumnie przybyły. Poza tym jak zwykle było kolorowo i bardzo bezwietrznie, o czym można się przekonać oglądając więcej fotografii, które znajdziecie w naszej najnowszej PlażowejFotoGalerii. Zapraszamy! Podobno warto!

Donos z dnia 15-07-2014, a dokładniej z godziny 07:31
Słowo się rzekło, kobyłka u płota, a raczej słońce na błękitnym niebie, czyli wszystko idzie zgodnie ze słonecznie bezwietrznym i gorącym scenariuszem.

Donos z dnia 14-07-2014, a dokładniej z godziny 06:53
Zadanie na poniedziałek to... przetrwać poniedziałek, który będzie raczej pochmurny. Za to od jutra i najprawdopodobniej aż do końca lipca czeka nas pogoda prosta jak drut: słonecznie, gorąco i bezchmurnie.

Donos z dnia 13-07-2014, a dokładniej z godziny 20:21
Zgodnie ze scenariuszem po południu ustał wiatr i dowieźli w końcu słońce. Zrobiło się naprawdę miło.

Donos z dnia 13-07-2014, a dokładniej z godziny 12:25
W dalszym ciągu mamy troszkę mało wiatru i słońca, ale nie przeszkodziło to ani trochę w dobrej zabawie, która nazywa się GECKO, o czym można się przekonać oglądając więcej fotografii, które znajdziecie w naszej najnowszej GeckowejFotoGalerii. Zapraszamy! Podobno warto!

Donos z dnia 13-07-2014, a dokładniej z godziny 09:41
Soboty nie ma co wspominać. Zresztą wielu nie pamięta za dobrze tego pochmurnego i wilgotnego dnia, bo to był typowy dzień barowy. Niedziela jest sucha, ale ciągle pochmurna, podobno koło południa ma się rozpogodzić. Pożyjemy, to zobaczymy...

Donos z dnia 11-07-2014, a dokładniej z godziny 07:45
Dzisiaj pogodę w kraju będzie kształtowała MICHAELA, czyli rozległy niż znad Bałkanów. Im dalej od niego, tym lepiej, a więc na północy kraju dzień będzie raczej słoneczny, a na pozostałym obszarze Polski pochmurno z lokalnymi przelotnymi opadami deszczu i burzami. Temperatury wyrównane w okolicach +23C/+25C. Wiatr północno-wschodni do północnego, umiarkowany, a na Pomorzu dość silny i porywisty. Ciśnienie będzie się wahać.

Ostatni tydzień stał pod znakiem słońca, słońca i jeszcze raz słońca, czyli na pogodę narzekać nie mamy prawa. Tak też będzie, a właściwie już jest również dzisiaj.
Po takiej dawce słońca i upałów chyba łatwo będzie nam wybaczyć Matce Naturze, że w sobotę zrobi sobie przerwę na uzupełnienie płynów, czyli trochę nas pokropi i ochłodzi. Na szczęście już w niedzielę spodziewamy się poprawy pogody, a w przyszłym tygodniu znów dużo słońca i mało wiatru, a zatem czeka nas dużo opalania. No właśnie, a jak to z tym opalanie właściwie jest...?

Otóż "trzaskać się na heban", "spiekać na raka" lub najzwyczajniej w świecie opalać się to proces biosyntezy melaniny. Okazuje się, że to co postrzegamy jako opaleniznę jest właśnie melaniną w komórkach warstwy rogowej naskórka. Melanina to naturalny pigment powstający w procesie melanogenezy. Leżąc leniwie na plaży zmuszamy naszą skórę do ciężkiej pracy, czyli właśnie syntezy melaniny. Wytwarzanie melaniny jest procesem obronnym skóry podczas naświetlania promieniami UV (np. słonecznymi) i zapobiega zniszczeniom zależnym od UV. Melanina pochłania promieniowanie UVA i UVB oraz neutralizuje wolne rodniki.

Biosynteza melaniny rozpoczyna się od utlenienia aminokwasu - tyrozyny pod wpływem enzymu - tyrozynazy. Następnie powstają dwie grupy barwników: eumelaniny i feomelaniny . Eumelanina ma kolor ciemno-brązowy, feomelanina - jasno-czerwony. Zabarwienie skóry zależy od stosunku ilości eumelaniny do feomelaniny, który jest warunkowany genetycznie i dlatego niektórzy z nas spiekają się "na raka", a inni "na mahoń".

Donos z dnia 10-07-2014, a dokładniej z godziny 12:37
Słońce jak świeciło na bezchmurnym niebie, tak świeci, a ludzie jak się smażyli na plaży, tak się smażą, ale nowością jest fakt, że po wielu perypetiach właśnie od dziś i aż do końca sierpnia rusza tramwaj wodny na linii Jastarnia-Gdynia.

Donos z dnia 09-07-2014, a dokładniej z godziny 21:09
A wieczorny widoczek oczywiście musi być...

Donos z dnia 09-07-2014, a dokładniej z godziny 12:37
Słońce jak miało, tak świeci, ciepły wschodni wiatr delikatnie wieje, zielenina się zieleni, a chełbia modra się chełpi, że mimo żaru lejącego się z nieba, to na plaży to ona leżeć nie będzie.

Donos z dnia 09-07-2014, a dokładniej z godziny 07:49
Ani jednej chmury na morzem, ani jednej chmury nad Zatoką, za to w obu wypadkach dużo słońca - mamy podejrzenie graniczące z pewnością, że dzis przed nami kolejny dzień plażowy. Wczesnym popołudniem orzeźwiający wschodni wiatr być może stanie się żeglowny nie tylko dla posiadaczy całych hektarów monofilmu czy latawca. W każdym razie taki jest plan. Pożyjemy, zobaczymy.

Donos z dnia 08-07-2014, a dokładniej z godziny 13:48
Delikatny i ciepły wiatr sprawia, że Pan Nikodem szkoli, szkoli i szkoli...

Donos z dnia 08-07-2014, a dokładniej z godziny 11:35
Kolejny gorący, słoneczny dzień. Na plażach dojrzewają wczasowicze, w lesie dojrzewają jagody, a prognoza dojrzewa do nieco silniejszego wschodniego wiatru, choć z doświadczenia wynika, że pewnie będzie go mniej niż by się chciało.

Donos z dnia 07-07-2014, a dokładniej z godziny 21:21
Ah, te wieczorne widoczki...

Donos z dnia 07-07-2014, a dokładniej z godziny 14:01
Słońce tak praży, że na plaży ledwo da się wytrzymać i jedynym wyjście jest taplanie się w wodzie lub ewentualnie na wodzie.

Donos z dnia 07-07-2014, a dokładniej z godziny 07:47
Słońce nam wstało i od razu mocno zaświeciło, aż całą plażę oświeciło i choć teraz jest jeszcze pusta, to za chwilę będzie pełna - szykuje się nam najprawdziwszy, kolejny upalny dzień plażowy.

Donos z dnia 06-07-2014, a dokładniej z godziny 20:18
Bardzo upalnie, bardzo słonecznie i bardzo leniwie minęła nam ta niedziela, o czym można się przekonać oglądając więcej fotografii, które znajdziecie w naszej najnowszej UpalnieLeniwejFotoGalerii. Zapraszamy! Podobno warto!

Donos z dnia 05-07-2014, a dokładniej z godziny 05:55
Sprawa jest prosta od samego rana - to będzie typowy, upalny dzień plażowy.

Donos z dnia 04-07-2014, a dokładniej z godziny 12:55
Huston, Huston, mamy słońce i nie mamy wiatru, czyli szczerze i bez przesady możemy powiedzieć, ze żar się z nieba leje, a ciało przy ciele brązowieje.

Donos z dnia 04-07-2014, a dokładniej z godziny 07:02
W ten piątek Polska wreszcie znajdzie się pod wpływem wyżu YOSHIKI znad zachodniej Ukrainy. Rano na przeważającym obszarze kraju będzie słonecznie i bezchmurnie. Tylko na północy zobaczymy chmury, ale z biegiem dni i one znikną. Będzie gorąco - temperatury od +25C na wschodzie do +30C na zachodzie. Wiatr z kierunków południowych, słaby, miejscami umiarkowany. Ciśnienie będzie powoli spadać.

Początek lipca przywitał nas pięknymi porankami i cudownymi wieczorami. W środku dnia było różnie, więc dziś dla odmiany mamy pochmurny poranek, ale reszta dnia będzie o wiele ładniejsza, a co ważniejsze o wiele cieplejsza.
Po prostu idą upały.

W ten weekend temperatury powietrza będą oscylowały wokół komfortowych +25C (bardzo ciepło, ale nie nieznośnie upalnie), a w przyszłym tygodniu najpewniej przekroczymy barierę +30C w powietrzu i +20C w zatokowej wodzie, co oznacza, że Jastarnia osiągnie stan najwyższej gotowości bojowej do przyjęcia "na klatę" zmasowanego ataku turystów.

Na naszym wąskim pasku piasku +30C to już naprawdę bardzo wysokie temperatury. Będzie to jedna z tych rzadkich sytuacji, gdy plażowicze będą modlić się bardziej gorliwie od windsurferów o odrobinę wiatru, bo będzie niemożliwe wytrzymanie bez wiatru na rozpalonym do prawie +50C piasku.

Donos z dnia 03-07-2014, a dokładniej z godziny 07:47
Po romatycznym wieczorze, mamy pogodny poranek, który dodatkowo jest już zupełnie ciepły. Upału może i nie ma (będzie w weekend), ale jest wystarczająco ciepło, by móc się spokojnie wyspać na plaży.

Donos z dnia 02-07-2014, a dokładniej z godziny 21:58
Choćby to było i tysięczny raz, to cały czas jest coś magicznego w tych wieczorach na plaży w Jastarni... zresztą przekonajcie się sami oglądając więcej wieczornych fotek w naszej najnowszej WieczornejFotoGalerii. Zapraszamy! Podobno warto!

Donos z dnia 02-07-2014, a dokładniej z godziny 08:02
Ostatnio pewnie wielu z państwa zastanawia się jakie będzie to lato, czy uda się urlop, czy lepszy lipiec, czy sierpień, a może wrzesień? Tego jednak chyba nikt nie wie, w każdym razie na pewno my nie wiemy. Natomiast jedno jest pewne - kto nie spróbuje, ten się nie dowie! A ten, który próbuje teraz, nie może narzekać: dni się ładnie zaczynają i równie pięknie kończą, a prognoza wróży upały, czyli chyba nie jest źle, a właściwie jest po prostu dobrze!

Donos z dnia 01-07-2014, a dokładniej z godziny 21:19
Pierwszy dzień lipca nie zawodzi również wieczorem dostarczając nam tradycyjnie piękny wieczorny widoczek.

Donos z dnia 01-07-2014, a dokładniej z godziny 18:21
Może nie wszyscy wiedzą, ale w porcie rybackim w Jastarni regularnie odbywają się pokazy wędzenia ryb metodą tradycyjną pod patronatem restauracji Pyszna Rybka. Rybka rzeczywiście jest pyszna, ale jest też rozkosz dla uszu, czyli kameralny koncert jastarnickiej orkiestry dętej! Naprawdę warto posłuchać! A rybkę też warto zjeść.

Donos z dnia 01-07-2014, a dokładniej z godziny 11:38
Pierwszy dzień lipca 2014 nie zawodzi - istne wejście smoka - jest bardzo słonecznie, ciepło i wietrznie. Można się opalać, można surfować albo nic nie robić i tylko podziwiać okoliczności przyrody. Jest naprawdę ładnie!

Donos z dnia 01-07-2014, a dokładniej z godziny 05:18
Szast-prast i nie wiadomo kiedy, i nie wiadomo jak, ale właśnie skończył się nam czerwiec 2014, który zaczął się plażowo, potem było kutrowo, a następnie na zmianę: to plażowo, to bardziej faliście, to niemal hawajsko. Gdyby ktoś miał ochotę na więcej czerwcowych szczegółów, znajdzie jest na tej stronie.

Donos z dnia 01-07-2014, a dokładniej z godziny 05:14
Nowy miesiąc, nowe wiadomości. Donosy z poprzednich miesięcy i lat znajdziecie Państwo w naszym przepastnym ARCHIWUM.

=======================================================

Donosy z poprzednich miesięcy znajdziecie Państwo w naszym Archiwum.

Jeśli jakakolwiek fotografia z "Donosów" jest z Twoim udziałem, a z jakichkolwiek powodów jest Ci to nie rękę, napisz na adres info@augustyna.pl. Zdjęcie zostanie natychmiast usunięte z sieci i innych nośników. Tutaj natomiast znajdziecie pozostałe zasady wykorzystania naszych zdjęć.


Początek strony

Strona główna