Zapraszamy na wczasy !Augustyna donosi

OW AUGUSTYNA - Jastarnia | Willa AUGUSTYNA - Jastarnia | OW ŻEGLARZ - Jastrzębia Góra
Rezerwacja | Cennik | Dojazd | O Półwyspie | O nas | Sznurki | Teneryfa | Księga Gości
Widok na morze | Pogoda | FAQ | DVD | FotoGaleria | Donosy | Pomoc | Kontakt

***** Donosy prosto z plaży w Jastarni *****

Donosy pochodzą z plaży przed OW Augustyna w Jastarni.
Wiadomości z poprzednich lat znajdziecie w archiwum.
Donosy sponsoruje Apartament La Perla w El Medano.
Znajdź nas na:

Facebook:
Facebook - Augustyna.pl

Youtube:
Youtube - Kanał Augustyna.pl


Vimeo:
VIMEO - Kanał Augustyna.pl i SurfMedano.com


Instargram:
Instagram - Kanał Augustyna.pl i SurfMedano.com

Donos z dnia 30-11-2018, a dokładniej z godziny 08:46
Dzisiaj temperatura -2C, a od poniedziałku +10C. Tak czy inaczej ciągle bardzo wietrznie. Taka pogoda nie zachęca do wyjścia na zewnątrz i nic tylko w domu siedzieć. A jak w domu siedzieć, to i wróżyć, bo dziś ostatni dzień listopada, czyli imieniny Andrzeja - czas magiczny, czas wróżb i prób przepowiedzenia przyszłości.

Niegdyś wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były dla niezamężnych dziewcząt (męskim odpowiednikiem andrzejek były Katarzynki). Początkowo Andrzejki traktowano bardzo poważnie, a wróżby odprawiano tylko indywidualnie, w odosobnieniu; w czasach późniejszych przybrały formę zbiorową, organizowaną w grupach rówieśniczych panien na wydaniu, zaś współcześnie przekształciły się w niezobowiązującą zabawę. Jedni w to wierzą, inni nie, ale tak czy inaczej dla jednych i drugich mamy kilka sposobów na spędzenie tego wieczoru.

Lanie Wosku
Roztop wosk w małym naczyniu i lej na wodę przez ucho od klucza. Kształt woskowej figurki powie Ci, co czeka Cię w nadchodzącym roku.
Buty
Ustaw lewe buty wszystkich niezamężnych Pań rzędem w kącie pokoju. Ostatni w kolejce przestawiacie na początek. Właścicielka buta, który pierwszy dotknie czubkiem progu, pierwsza wyjdzie za mąż.
Obieranie jabłka
Obierz jabłko tak, aby powstała jedna obierka. Rzuć nią za siebie przez lewe ramię i odczytaj literę utworzoną przez leżąca na podłodze obierzynę. Na nią zacznie się imię Twojego męża.
Wahadełko
Zawieś pierścionek/obrączkę na czerwonej nitce. Ustaw takie wahadełko nad wazą wodą. Rękę trzymaj nieruchomo i obserwuj obrączkę. Jeśli wahadełko nie poruszy się, upłynie wiele lat, nim spotkasz ukochana osobę, a jeśli się rusza to już niedługo, już niedługo... Im szybciej się rusza, tym krótsze będzie to niedługo.
Wróżba z papieru
Potnij czystą kartkę na trzynaście równych części. Na sześciu z nich napisz swoje marzenia. Teraz wymieszaj dokładnie karteczki, włóż do miski i zalej wodą. Która kartka wypłynie pierwsza, to marzenie się spełni. Jeśli to będzie pusta kartka - trzeba trochę jeszcze poczekać na spełnienie marzeń.
Magiczny ogień
Pomyśl sobie życzenie i zapal dwie zapałki. Trzymaj je płonącymi łebkami do góry. Jeżeli zapałki będą palić się “ku sobie”, życzenie się spełni w ciągu roku, a jeśli nie – trzeba dłużej poczekać na jego realizację.
Filiżanki
Pod trzema filiżankami schowaj: obrączkę, monetę, listek a czwartą zostaw pustą. Zamień miejscami filiżanki. Wybierz jedna z nich. Jeśli trafisz na obrączkę, czeka cię miłość, listek-ślub, monetę-bogactwo. Gdy wybierzesz pustą filiżankę, nowy rok nie przyniesie zmian.
Szpilka prawdy
Potrzebne jest 7 lub 13 szpilek. Włóż je do kubka, potrząśnij i wysyp na stół przykryty obrusem. Następnie odczytaj, jakie litery zostały utworzone przez rozsypane szpilki.
A. przed Tobą podróż lub przeprowadzka
E. pomyślność w miłości i w pracy, jeśli litera jest odwrócona – przejściowe kłopoty
H. szczęście w miłości, małżeństwo
K. sukces zawodowy
L. uważaj na złodziei, jeżeli litera jest odwrócona – ostrzega przed chorobą lub wypadkiem
M. wyjątkowo korzystna propozycja
N. okres dobrej passy
T. pomoc przyjaciół
W. uwaga na oszustów wokół siebie
V. ktoś będzie chciał cię wykorzystać
X. szczęście sprzyja ci we wszystkim
Książka prawdy
Zadaj sobie pytanie o przyszłość (takie na które odpowiedź brzmi tak lub nie) i otwórz na chybił trafił jakąś książkę i sprawdź numer strony. Jeśli jest dwu- lub trzycyfrowy, dodaj do siebie cyfry, aż uzyskasz jedną cyfrę. Wynik parzysty to “tak”, nieparzysty “nie”.
Włos prawdy
Na wyrwanym z własnej głowy włosie odmierz palcami kolejne litery alfabetu. Jeśli włos jest długi, trzeba powtórzyć liczenie aż do skutku. Litera, która wypadnie na końcu włosa, to inicjał imienia lub nazwiska przyszłego partnera.
Zapałka prawdy
Postaw na stole talerz i wylej na niego z jednej strony kilka kropli mleka, a z drugiej strony kilka kropli atramentu. Po środku trzeba położyć zapaloną zapałkę i patrzeć, w która stronę nachyla się płomień lub zwęglony patyczek zapałki. Mleko oznacza blondyna, atrament bruneta.

Donos z dnia 28-11-2018, a dokładniej z godziny 12:33
Wczasy nad morzem czyli LISTOPAD, słońce, plaża i wiatr widziane z pokoju z widokiem na morze w OW AUGUSTYNA Jastarnia Półwysep HelWczasy nad morzem czyli LISTOPAD, słońce, plaża i wiatr widziane z pokoju z widokiem na morze w OW AUGUSTYNA Jastarnia Półwysep HelWczasy nad morzem czyli LISTOPAD, słońce, plaża i wiatr widziane z pokoju z widokiem na morze w OW AUGUSTYNA Jastarnia Półwysep HelWczasy nad morzem czyli LISTOPAD, słońce, plaża i wiatr widziane z pokoju z widokiem na morze w OW AUGUSTYNA Jastarnia Półwysep HelPogodnie, ale już zimno. Przymrozki za pasem, ale jest słonecznie, sucho i od jutra mamy trzydniowy sztorm z południa z wiatrem do 7 Bf. Południowy wiatr oznacza niec innego jak JOKES, czyli nic to że woda i powietrze ma około +7C. Ważne że powieje i w dodatku będzie fala!

Donos z dnia 26-11-2018, a dokładniej z godziny 08:58
Wczasy nad morzem czyli LISTOPAD, słońce, plaża i wiatr widziane z pokoju z widokiem na morze w OW AUGUSTYNA Jastarnia Półwysep HelWczasy nad morzem czyli LISTOPAD, słońce, plaża i wiatr widziane z pokoju z widokiem na morze w OW AUGUSTYNA Jastarnia Półwysep HelWczasy nad morzem czyli LISTOPAD, słońce, plaża i wiatr widziane z pokoju z widokiem na morze w OW AUGUSTYNA Jastarnia Półwysep HelWczasy nad morzem czyli LISTOPAD, słońce, plaża i wiatr widziane z pokoju z widokiem na morze w OW AUGUSTYNA Jastarnia Półwysep HelListopad wydaje się nieoczekiwanie suchy, a w każdym razie bardziej suchy niż zazwyczaj. Najbliższe dni przyniosą dalsze ochłodzenie, a potem w końcu popada, może nawet poprószy, czyli zima może zaskoczyć drogowców na początku grudnia. Na szczęście będzie to tylko kilkudniowy atak i potem sie znów ociepli, więc drogowcy będą mieli czas na wyjście z szoku.

Donos z dnia 21-11-2018, a dokładniej z godziny 10:28
A dzisiaj na dobry początek też wschód słońca, ale tym razem ze statkiem.

Donos z dnia 19-11-2018, a dokładniej z godziny 08:41
Wczasy nad morzem czyli LISTOPAD, słońce, plaża i wiatr widziane z pokoju z widokiem na morze w OW AUGUSTYNA Jastarnia Półwysep HelWczasy nad morzem czyli LISTOPAD, słońce, plaża i wiatr widziane z pokoju z widokiem na morze w OW AUGUSTYNA Jastarnia Półwysep HelWczasy nad morzem czyli LISTOPAD, słońce, plaża i wiatr widziane z pokoju z widokiem na morze w OW AUGUSTYNA Jastarnia Półwysep HelWczasy nad morzem czyli LISTOPAD, słońce, plaża i wiatr widziane z pokoju z widokiem na morze w OW AUGUSTYNA Jastarnia Półwysep Hel Rześko i jednocyfrowo, ale bez przymrozków i bez deszczu, czasem słonecznie. I tak powolutku zbliżamy się do grudnia, który prawdopodobnie przyniesie pierwszy, delikatny 'atak' zimy, czyli będzie leciutko na minusie przez parę dni, a potem znów zrobi się cieplej. Taka to grudniowa tradycja chyba, bo na poważną zimę liczyć najwcześniej możemy dopiero w styczniu. A że Barbara [4 grudnia] pewnie będzie po lodzie, to Święta po wodzie. Pożyjemy, zobaczymy.

Donos z dnia 16-11-2018, a dokładniej z godziny 08:36
Miłego dnia...

Donos z dnia 15-11-2018, a dokładniej z godziny 09:28
Wczasy nad morzem czyli LISTOPAD, słońce, plaża i wiatr widziane z pokoju z widokiem na morze w OW AUGUSTYNA Jastarnia Półwysep HelWczasy nad morzem czyli LISTOPAD, słońce, plaża i wiatr widziane z pokoju z widokiem na morze w OW AUGUSTYNA Jastarnia Półwysep HelWczasy nad morzem czyli LISTOPAD, słońce, plaża i wiatr widziane z pokoju z widokiem na morze w OW AUGUSTYNA Jastarnia Półwysep HelWczasy nad morzem czyli LISTOPAD, słońce, plaża i wiatr widziane z pokoju z widokiem na morze w OW AUGUSTYNA Jastarnia Półwysep Hel Nadal jest pogodnie, ale już bardzo rześko, szczególnie nad ranem. Końcówka tygodnia jeszcze pogodna, lecz powoli przechodzimy z temperatur dwucyfrowych do jednocyfrowych. Na szczęście ciągle na plusie. W przyszłym tygodniu listopad pokaże na co go stać od tej drugiej, jesiennej strony.

Donos z dnia 13-11-2018, a dokładniej z godziny 08:26
Wczasy nad morzem, czyli listopad, wczasy, słońce, wiatr i plaża w Jastarni na Półwyspie HelskimWczasy nad morzem, czyli listopad, wczasy, słońce, wiatr i plaża w Jastarni na Półwyspie Helskim
Wczasy nad morzem, czyli listopad, wczasy, słońce, wiatr i plaża w Jastarni na Półwyspie Helskim Wczasy nad morzem, czyli listopad, wczasy, słońce, wiatr i plaża w Jastarni na Półwyspie Helskim
Kolejny dzień niestety jest niestety listopadowo mglisty i kolejny raz szanse na zobaczenie słońca są nikłe. No cóż... przynajmniej nie pada, nie jest mroźno, wiatr głowy nie urywa, a obok mamy kilka słonecznych fotek na poprawę humoru. Niestety za chwilę popada, a słońce może zobaczymy jutro, a może dopiero w piątek. A od niedzieli ochłodzenie i lekki sztorm z ćwiartki wschodniej.

Donos z dnia 12-11-2018, a dokładniej z godziny 09:52
Pogoda zobiła się jakby bardziej listopadowa...

Donos z dnia 10-11-2018, a dokładniej z godziny 10:42
Wczasy nad morzem czyli LISTOPAD, słońce, plaża i wiatr widziane z pokoju z widokiem na morze w OW AUGUSTYNA Jastarnia Półwysep HelWczasy nad morzem czyli LISTOPAD, słońce, plaża i wiatr widziane z pokoju z widokiem na morze w OW AUGUSTYNA Jastarnia Półwysep HelWczasy nad morzem czyli LISTOPAD, słońce, plaża i wiatr widziane z pokoju z widokiem na morze w OW AUGUSTYNA Jastarnia Półwysep HelWczasy nad morzem czyli LISTOPAD, słońce, plaża i wiatr widziane z pokoju z widokiem na morze w OW AUGUSTYNA Jastarnia Półwysep HelNo i powoli się zaczyna pogoda typowo listopadowa, czyli taka jaka powinna być - szaro, buro i mglisto, ale nadal stosunkowo ciepło, bo w okolicach +10C. No i nie pada, czyli jest naprawdę przyzwoicie, i tak mniej więcej będzie przez najbliższe dni.

Donos z dnia 07-11-2018, a dokładniej z godziny 09:47
Wczasy nad morzem czyli PAŹDZIERNIK, słońce, plaża i wiatr widziane z pokoju z widokiem na morze w OW AUGUSTYNA Jastarnia Półwysep HelWczasy nad morzem czyli PAŹDZIERNIK, słońce, plaża i wiatr widziane z pokoju z widokiem na morze w OW AUGUSTYNA Jastarnia Półwysep HelWczasy nad morzem czyli PAŹDZIERNIK, słońce, plaża i wiatr widziane z pokoju z widokiem na morze w OW AUGUSTYNA Jastarnia Półwysep HelWczasy nad morzem czyli PAŹDZIERNIK, słońce, plaża i wiatr widziane z pokoju z widokiem na morze w OW AUGUSTYNA Jastarnia Półwysep Hel Nie ustajemy w zadziwieniu jak piękny, ciepły, suchy i słoneczny może być listopad. To naprawdę rzadkość, bo najstarsi górale nie pamiętają takiej aury o tej porze. I choć powolutku zacznie się robić chłodniej i wilgotniej oraz wietrzniej, czyli po prostu listopadowo, to nadal nie zanosi się na typowy jesienny spleen.

Donos z dnia 06-11-2018, a dokładniej z godziny 09:04
Wczasy nad morzem, czyli grudzień, słońce, plaża, wiatr, plaża i widok na morze z okna OW AUGUSTYNA w Jastarni na Półwyspie HelskimWczasy nad morzem, czyli grudzień, słońce, plaża, wiatr, plaża i widok na morze z okna OW AUGUSTYNA w Jastarni na Półwyspie Helskim
Wczasy nad morzem, czyli grudzień, słońce, plaża, wiatr, plaża i widok na morze z okna OW AUGUSTYNA w Jastarni na Półwyspie Helskim Wczasy nad morzem, czyli grudzień, słońce, plaża, wiatr, plaża i widok na morze z okna OW AUGUSTYNA w Jastarni na Półwyspie Helskim
Nadal mamy puste plaże, puste ulice, puste molo i stosunkowo ładną pogodę, a nawet bardzo ładną pogodę. Było i jest miło, i się wcale nie skończyło. Kto był, ten popływał, kto jest, ten pospaceruje, bo chwilowo wiatru brak, a kto będzie ten znów popływa, a nawet słonko zobaczy. Najbliższe dni zapowiadają się nadal w miarę pogodnie i ciepło, co oznacza rozpogodzenia i przejaśnienia, brak opadów, umiarkowany wiatr z południa i temperatury do +14C.

Donos z dnia 03-11-2018, a dokładniej z godziny 14:25
Na wypadek gdyby komuś było słońce i wiatru, poniżej mały filmik na poprawę humoru...

Donos z dnia 03-11-2018, a dokładniej z godziny 09:41
Wczasy nad morzem czyli PAŹDZIERNIK, słońce, plaża i wiatr widziane z pokoju z widokiem na morze w OW AUGUSTYNA Jastarnia Półwysep HelWczasy nad morzem czyli PAŹDZIERNIK, słońce, plaża i wiatr widziane z pokoju z widokiem na morze w OW AUGUSTYNA Jastarnia Półwysep HelWczasy nad morzem czyli PAŹDZIERNIK, słońce, plaża i wiatr widziane z pokoju z widokiem na morze w OW AUGUSTYNA Jastarnia Półwysep HelWczasy nad morzem czyli PAŹDZIERNIK, słońce, plaża i wiatr widziane z pokoju z widokiem na morze w OW AUGUSTYNA Jastarnia Półwysep Hel Cudownie słonecznie ciepły październik się skończył, ale listopad wcale nie jest gorszy - temperatury 2-cyfrowe, a od poniedziałku zrobi się jeszcze cieplej i słoneczniej. Będzie można spokojnie można wyskoczyć z domu na spacer po naszym wąskim pasku piasku i, nie ma co ukrywać, uciec od codziennej pracy/szkoły/domowych porządków. Do tego mamy puste plaże, puste ulice, puste molo i naprawdę ładną pogodę.

Donos z dnia 02-11-2018, a dokładniej z godziny 10:02
Wczasy nad morzem czyli listopad, słońce, plaża i wiatr widziane z okna OW AUGUSTYNA Jastarnia Półwysep HelWczasy nad morzem czyli listopad, słońce, plaża i wiatr widziane z okna OW AUGUSTYNA Jastarnia Półwysep HelWczasy nad morzem czyli listopad, słońce, plaża i wiatr widziane z okna OW AUGUSTYNA Jastarnia Półwysep HelWczasy nad morzem czyli listopad, słońce, plaża i wiatr widziane z okna OW AUGUSTYNA Jastarnia Półwysep HelWczasy nad morzem czyli listopad, słońce, plaża i wiatr widziane z okna OW AUGUSTYNA Jastarnia Półwysep HelWczasy nad morzem czyli listopad, słońce, plaża i wiatr widziane z okna OW AUGUSTYNA Jastarnia Półwysep HelW pogodzie bez zmian, czyli nadal ciepło, sucho i słonecznie. Temperatura wody i powietrza w okolicach +12C. Wróćmy więc jeszcze do 1. listopada. Tradycja czczenia zmarłych istniała oczywiście od zawsze i na każdym kontynencie, ale w Europie ma swój początek w starym celtyckim święcie "Samhain". Samhain (śmierć ciała) oznaczał dla naszych przodków początek nowego roku. Może to dziwne, że początek roku zaczynał się dla Celtów 1 listopada, ale należy sobie uświadomić, że Celtowie byli rolnikami i dla nich żniwa zaczynały się sianiem ozimin, czyli obdarowaniem zaczątkiem życia gleby śpiących jeszcze pól.
Kolejną ciekawostką jest fakt, że zawsze obchodzono to święto dokładnie lub mniej więcej w tym samym dniu, w którym według sprawozdania Mojżeszowego rozpoczął się potop, tzn. 17 dnia drugiego miesiąca - miesiąca odpowiadającego w przybliżeniu naszemu listopadowi. Tak więc w tradycji żydowskiej początek temu świętu dało składanie hołdu ludziom, którzy zginęli w kataklizmie potopu.
W Polsce tez mamy wiele tradycji związanych z dniem zadusznym. Według wierzeń ludowych zmarli przychodzą do naszych domów wieczorem 1 listopada. Stąd po wieczornej modlitwie powinno się na noc na pustym stole zostawić trochę chleba i nie palić w piecu, bo duchom ten ogień przeszkadza. Te zwyczaje wywodzą się jeszcze z czasów przed-chrześcijańskich i są nadal bardzo powszechne - to właśnie o nich traktuje lektura szkolna "Dziady" Mickiewicza. Kto nie czytał może przeczytać lub nie, ale na pewno musi dziś i przez cały weekend bardzo uważać na drogach, bo może być naprawdę niebezpiecznie.

Donos z dnia 01-11-2018, a dokładniej z godziny 10:06
017, a dokładniej z godziny 07:58
Wczasy nad morzem czyli wrzesień, słońce, plaża i wiatr widziane z okna OW AUGUSTYNA Jastarnia Półwysep HelWczasy nad morzem czyli wrzesień, słońce, plaża i wiatr widziane z okna OW AUGUSTYNA Jastarnia Półwysep HelWczasy nad morzem czyli wrzesień, słońce, plaża i wiatr widziane z okna OW AUGUSTYNA Jastarnia Półwysep HelWczasy nad morzem czyli wrzesień, słońce, plaża i wiatr widziane z okna OW AUGUSTYNA Jastarnia Półwysep HelWczasy nad morzem czyli wrzesień, słońce, plaża i wiatr widziane z okna OW AUGUSTYNA Jastarnia Półwysep HelWczasy nad morzem czyli wrzesień, słońce, plaża i wiatr widziane z okna OW AUGUSTYNA Jastarnia Półwysep HelPierwszy dzień listopada to oczywiście Dzień Zmarłych. Pamiętajmy o tłoku, pośpiechu i lekkomyślności kierowców oraz policyjnej akcji ZNICZ, które zawsze towarzyszą Wszystkim Świętym. Pogoda dobra i tak będzie przez następne dni. Na razie przymrozków na szczęście na Półwyspie spodziewamy się najwcześniej w drugiej połowie listopada, a najpewniej jeszcze później, czyli w grudniu, może nawet po południu...

Oczywiście dzisiaj najważniejszym punktem jest 1. listopada, czyli dzień poświęcony Wszystkim Świętym. Okazuje się, że Wszyscy Święci to nieco ponad 10.000 dusz (ich lista dostępna jest na tej stronie), które zyskały na ziemi i pewnie w niebie (piszę pewnie, bo z nieba nie mamy aktualnych danych) status Świętego. Dopiero drugi dzień listopada to Święto Zmarłych, czyli Dzień Zaduszny. Jest on poświęcony wszystkim innym duszom, czyli co tu dużo ukrywać większości naszych zmarłych krewnych, którzy do świętości potrzebują naszej modlitwy i pomocy.

Święto Wszystkich Świętych wprowadził papież Grzegorz IV w roku 834, natomiast obchody Dnia Zadusznego zapoczątkował w chrześcijaństwie w roku 998 św. Odylon, opat z Cluny, jako przeciwwagę dla pogańskich obrządków czczących zmarłych. Na dzień modłów za dusze zmarłych — stąd nazwa „Zaduszki” — wyznaczył pierwszy dzień po Wszystkich Świętych. W XIII wieku ta tradycja rozpowszechniła się w całym Kościele katolickim.

Donos z dnia 01-11-2017, a dokładniej z godziny 07:54

Donos z dnia 01-11-2018, a dokładniej z godziny 10:03
Nowy miesiąc, nowe wiadomości.
Donosy z poprzednich miesięcy i lat znajdziecie Państwo w naszym przepastnym ARCHIWUM.

=======================================================

Donosy z poprzednich miesięcy znajdziecie Państwo w naszym Archiwum.

Jeśli jakakolwiek fotografia z "Donosów" jest z Twoim udziałem, a z jakichkolwiek powodów jest Ci to nie rękę, napisz na adres info@augustyna.pl. Zdjęcie zostanie natychmiast usunięte z sieci i innych nośników. Tutaj natomiast znajdziecie pozostałe zasady wykorzystania naszych zdjęć.


Początek strony

Strona główna